- Długo czekaliśmy na ten dzień - przyznaje Monika Kretschmann, dyrektor zarządzająca Fundacji. - Od kilku lat trwały starania o podjęcie takiej inicjatywy. Rozmawialiśmy, zabiegaliśmy... Dzisiaj możemy wreszcie to powiedzieć: udało się - nie ukrywa radości dyrektor Fundacji.
Deklaracja powołuje się na ogromny wkład instytucji w polsko-niemieckie pojednanie, co stanowi z kolei wzór dla pojednania narodów w różnych zakątkach Europy i świata. Uznaje znaczenie Krzyżowej dla przezwyciężania barier, wynikających z tragicznej historii sąsiedztwa między narodami i jej rolę jako symbolicznego pomostu między wschodem i zachodem Europy. Dokument potwierdza także wolę zangażowania się na rzecz utrzymania i rozwoju Fundacji „Krzyżowa”, a w szczególności prowadzonego przez nią Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży, jaka wyrażona została w Programie Współpracy przyjętym z okazji 20. rocznicy podpisania Traktatu między Rzeczpospolitą Polską, a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
Rządy obu państw wyraziły wolę wsparcia finansowego Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego przez najbliższe 5 lat. - To długo wyczekiwany moment - podkreśla Rafał Borkowski, dyrektor Fundacji. - Będziemy mogli wykonać remonty najbardziej wyeksploatowanych budynków na terenie historycznej zabudowy w Krzyżowej. Natychmiastowych działań wymaga budynek Stajnia, w którym wymienić musimy dach. Potrzeb jest naprawdę wiele, czekają nas prace remontowe, konserwatorskie, termomodernizacyjne. Pieniędzy na pewno nie wystarczy na wszystko, ale nauczyliśmy się już do każdej przekazanej złotówki zdobywać kolejną...
(Fundacja „Krzyżowa”)