Pomiary ciśnienia w Tirze kampanii społecznej „Ciśnienie na życie” będą przeprowadzane w 40 wybranych miastach na terenie całej Polski. W trzecim tygodniu lipca, tir kampanii odwiedził mieszkańców Legnicy, Wrocławia, Świdnicy, Wałbrzycha oraz Opola. Wyposażona w ciśnieniomierze ekipa pielęgniarek udzieliła cennych porad, dotyczących właściwej profilaktyki układu sercowo-naczyniowego.
W trzecim tygodniu trasy tira kampanii przeprowadzono ponad 3000 pomiarów, których wyniki oscylowały zwykle w okolicy 130/75 mm Hg. Kilkoro pacjentów miało znacznie podwyższone ciśnienie tętnicze krwi i konieczne było skierowanie ich na konsultację lekarską. Najwyższa z zarejestrowanych wartości pomiaru wyniosła 220/115 mm Hg, najniższa zaś 82/50 mm Hg.
Prawidłowa wartość ciśnienia tętniczego powinna mieścić się w przedziale pomiędzy 120/80 - 139/89 milimetrów słupa rtęci (mm Hg). Wszelkie odchylenia od tych wskaźników wymagają konsultacji z lekarzem.
- Stres i siedzący tryb życia stanowią zagrożenie dla układu sercowo-naczyniowego, dlatego jeśli nawet nie odczuwamy wyraźnych symptomów schorzeń kardiologicznych, powinniśmy pamiętać o profilaktyce. Z całego serca zapraszam do skorzystania z bezpłatnych pomiarów ciśnienia – każda okazja jest dobra do troski o zdrowie – komentuje profesor Marian Zembala z Kliniki Zdrowego Serca w Zabrzu, opiekun merytoryczny kampanii.
Akcja ma na celu przekonanie Polaków do potrzeby dbania o swoje zdrowie, szczególnie w kontekście zdarzeń kardiologicznych. Dodatkowo warto pamiętać, że każdy wykonany pomiar ciśnienia krwi w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Ciśnienie na życie” to złotówka przekazana przez sponsora na rzecz Kliniki Zdrowego Serca w Zabrzu.