Po trwających blisko rok czasu negocjacjach udało się wreszcie dojść do porozumienia w sprawie uciążliwości, jakie odczuwają mieszkańcy Krukowa w związku z działalnością kopalni Lapis. W poniedziałek 16 kwietnia w Urzędzie Miejskim w Żarowie prezes stowarzyszenia „Nasz Kruków" Arkadiusz Wądrzyk, burmistrz Żarowa Leszek Michalak oraz prezes kopalni Lapis Paweł Rink podpisali porozumienie.
– Cieszę się, że udało nam się doprowadzić do podpisania tego dokumentu. Rozmowy trwały długo, ale myślę, że udało nam się dojść do porozumienia. Kopalnia podejmie stosowne działania zmierzające w kierunku zminimalizowania uciążliwości związanych z pracą kopalni, a mieszkańcy Krukowa będą mogli żyć spokojnie – mówi burmistrz Żarowa Leszek Michalak. W ramach podpisanego porozumienia kopalnia Lapis zobowiązała się do:
wykonania pełnego systemu zraszania produkcji zakładu górniczego celem ograniczenia pylenia, przy czym strony porozumienia ustalają, że system ten będzie wykonany dnia 15.06.2012r.
ogrodzenia kopalni (wzdłuż drogi powiatowej nr 3396 D) wałem ochronnym, nabudowanym z ziemi o wysokości 6,0-8,0 m wraz z pasem zieleni wysokiej zimozielonej co najmniej 2-metrowej wysokości – celem ograniczenia pylenia zakładu. Termin zależny od możliwości nabycia działki od Agencji Rolnej, wstępnie planowany na zakup działki od sierpnia 2012 roku do końca 2012 roku. Po uzyskaniu przez przedsiębiorcę rzeczonej działki, wybudowanie i obsadzenie wału w terminie do jednego roku.
wykonania analizy akustycznej obejmującej informacje o parametrach akustyczno-fizycznych pracy kopalni oraz wskazanie skutecznych metod i środków ochrony mieszkańców wsi Kruków przed hasłem. Przedmiotowa opinia zostanie wykonana przez biegłego z zakresu akustyki, imiennie wskazanego przez stowarzyszenie „Nasz Kruków".
wyposażenia urządzeń pracujących na kopalni oraz liniach produkcyjnych w systemy zabezpieczające zgodnie z wytycznymi wskazanymi przez biegłego o jakim mowa w punkcie 3 porozumienia (łącznie z wykonaniem punktowych ekranów akustycznych). Termin wykonania tych prac strony ustalają do końca września 2012 r.
stworzenia na terenie wsi Kruków systemu monitoringu powietrza; strony uzgadniają, że o ile wspomniany monitoring wykaże zapylenie powietrza powyżej normy ustalonej przez strony po stworzeniu ww. systemu i konsultacjach z mieszkańcami, kopalnia czasowo wyłączy prace zakładu kruszyw do czasu ustania zapylenia ponad wyznaczoną normę lub zmiany warunków atmosferycznych . Powyższe zadanie zostanie wykonane w terminie do końca 2012 roku.
ograniczenia godzin pracy kopalni w sobotę do 4 godzin produkcyjnych dziennie.