To, że Wrocław jest dynamicznym, wielokulturowym miastem i jako stolica Dolnego Śląska oraz czwarte, co do wielkości miasto w Polsce, jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, naukowo-badawczym i kulturalnym, nikogo przekonywać nie trzeba. Jednak samo nie ma szans na dalszy rozwój, podobnie jak inne mniejsze miasta i gminy skupione wokół Wrocławia. Stąd pomysł utworzenia w 2005 roku wielkiego ośrodka gospodarczego i komunikacyjnego, będącego częścią niektórych gmin z powiatów: wrocławskiego, oławskiego, trzebnickiego, wołowskiego, średzkiego i miasta Wrocław – o nazwie aglomeracja wrocławska. Dzisiaj do aglomeracji włączają się kolejne znaczące ośrodki rozwojowe z otoczenia Wrocławia, w tym Świdnica, bez których nie ma mowy o spójności, przewidywaniu i planowaniu dalszych kierunków rozwoju.
- Wrocław ma marzenie stać się metropolią. Nie stanie się to bez udziału innych ważnych ośrodków satelitarnych, jakimi są: Legnica, Świdnica, Głogów czy Lubin. Receptą na sukces ma być wykorzystanie potencjału nie tylko samego miasta, lecz i okolicznych gmin. Przykład Długołęki i Kobierzyc pokazuje, że również małe miejscowości mogą się dobrze rozwijać. Współpraca ma być jednak obopólna. Ma przynosić korzyści nie tylko samemu centrum, także peryferiom. – mówi wicestarosta świdnicki Ryszard Wawryniewicz, organizator spotkania w Świdnicy.
A skorzystać możemy chociażby na rozbudowie systemu komunikacji. O tym, że powinien być on wspólny w całej aglomeracji, mówią włodarze niemal wszystkich gmin, które wchodzą w jej skład. Dodatkowo wraca temat rozbudowy lub modernizacji połączeń kolejowych, mówi się o wspólnym bezpieczeństwie energetycznym, ochronie przeciwpowodziowej, wspólnemu pilnowaniu realizacji inwestycji celu publicznego oraz zapobieganiu degradacji terenów wchodzących w skład aglomeracji czy stwarzaniu udogodnień dla aktywności gospodarczej i rozwoju kapitału ludzkiego.
Mimo braku rozwiązań ustawowych w temacie tworzenia metropolii już dzisiaj samorządowców połączyła myśl o rozwoju województwa. Już dzisiaj podjęto także rozmowy, aby ustalić cele rozwojowe aglomeracji i zadecydować, w jakim kierunku samorządy będą dryfować. Jedno jest pewne, ciężar rozwoju Wrocławia przeniósł się na południe, dlatego powiązanie z obszarem południowo-zachodnim, w którym jest nasz powiat, jest bardzo ważnym kierunkiem.