- Celem tego spotkania jest przygotowanie grupy docelowej do samodzielnego działania na rynku pracy, a w szczególności do założenia spółdzielni socjalnej – mówi Dorota Rychlik, odpowiedzialna za prowadzenie tego projektu. – Informacje, jakie będzie można uzyskać w trakcie spotkania umożliwią zdobycie wiedzy i umiejętności w prowadzeniu spółdzielni socjalnej, założenie tego rodzaju działalności gospodarczej i wzrost liczby miejsc pracy w formie samozatrudnienia.
Spółdzielnia socjalna – jest to forma prawna podmiotu łączącego cechy przedsiębiorstwa oraz organizacji pozarządowej, mająca umożliwić jej członkom, którymi muszą być w 50% osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, powrót do uregulowanego życia społecznego i aktywności na rynku pracy. Spółdzielnia socjalna, jako rodzaj spółdzielni pracy, opiera się na zasadzie osobistego świadczenia pracy przez jej członków.
Instytucja spółdzielni socjalnej została w Polsce wprowadzona Ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2004 r. Nr 99, poz. 1001), która odpowiednio znowelizowała ustawę z 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (Dz.U. z 2003 r. Nr 188, poz. 1848 ze zmianami).
Więcej informacji:
Dorota Rychlik
Tel. 74 666-99-28
pok. Nr 4