Starostami dożynek będą Lucyna Mroczek oraz Piotr Błaszko. Doroczne Święto Plonów rozpocznie Msza św. dziękczynna, której przewodniczyć będzie J.E. Ks. Prof. dr hab. Ignacy Dec – biskup świdnicki.
Drodzy Rolnicy,
kierując się potrzebą wypowiedzenia naszej wdzięczności Panu Bogu za tegoroczne dary ziemi, zapraszam Was na tegoroczne Dożynki Diecezjalne, które dzięki życzliwości i gościnności Gminy Świdnica, odbędą się w niedzielę 3 września br. w Lutomi. Podczas Mszy św. polowej sprawowanej o godz. 13.00 na placu przed budynkiem miejscowej szkoły, będziemy prosić Boskiego Gospodarza o błogosławieństwo dla Waszej pracy, o miłość do ziemi, która rodzi chleb i żywi polskie rodziny. Podczas dziękczynienia zawierzymy także wszystkie nasze sprawy i problemy Bożej Opatrzności. Z całego serca zapraszam rolników, hodowców, pszczelarzy, ogrodników i działkowców oraz wszystkich korzystających z rolniczego trudu. Przybądźcie z dziękczynnymi wieńcami i bochnami chleba, które będą wyrazem uwielbienia Boga za Jego dary – czytamy w liście J.E. Ks Bpa Deca
Dożynki gminne od wielu lat przepełnione są staropolską symboliką ludową i są świętem wszystkich rolników i mieszkańców naszej gminy. Gmina Świdnica to gmina o charakterze rolniczym. Mam nadzieję, że podobnie jak w roku ubiegłym wszystkie 33 sołectwa zaprezentują swoje przepiękne bochny chleba i wieńce dożynkowe. Będą one dowodem podziękowania i uznania dla wszystkich pracujących w rolnictwie i na rzecz rolnictwa. Dożynki to czas dziękczynienia ale i zabawy. Dlatego też zadbaliśmy o liczne atrakcje dla całych rodzin. Bogato przystrojone stragany każdego roku są ozdobą dożynek w gminie Świdnica. To właśnie na nich gospodynie prezentują to, co najsmaczniejsze, a serwowane produkty mają już swoich stałych odbiorców – mówi wójt gminy Teresa Mazurek.
Współgospodarzami tegorocznych dożynek są w tym roku dwa sołectwa.
Lutomia Dolna i Lutomia Górna to dwie miejscowości posiadające wspólną historię, leżące nad rzeką Miłą u podnóża Gór Sowich. Lutomia powstała w końcu XIV w. jako wieś książęca. Rozwijała się spokojnie aż do czasu wojny 30-letniej, kiedy to kilka razy była grabiona i spalona. W wieku XIX miejscowość wykorzystała swoje dogodne położenie i stała się przystankiem dla turystów zmierzających w Góry Sowie, zwłaszcza do pobliskiej Kroackiej Studzienki na zboczach Bieska. W dolnej części wsi znajduje się gotycki kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego z około 1476 roku, później kilkakrotnie przebudowany. W centrum znajdują się: szkoła podstawowa i gimnazjum, które są ważnymi ośrodkami zarówno edukacyjnym jak również kulturowymi.
W Lutomi aktywnie działają m.in.:
Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna, Spółdzielnia Kółek Rolnych, Biblioteka Publiczna, Klub Sportowy „Kłos” oraz UKS „Kłos”, Świetlice wiejskie, Koło Gospodyń Wiejskich, Zespoły Śpiewacze: „Kądziołeczka” oraz „Stokrotki” Rady Sołeckie, Ochotnicza Straż Pożarna, Klub Miłośników Tradycji Wiejskiej, Centrum Oświatowe w Lutomi.
W tym roku to właśnie Lutomia jest gospodarzem Gminnego Święta Plonów, bowiem dożynki w gminie Świdnica organizują sołectwa: Lutomia Dolna, Lutomia Górna.