W seminarium wzięli u dział przedstawiciele Sądu, Prokuratury, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.
Rola Zespołu Interdyscyplinarnego, Prawne aspekty wymiany danych osobowych szczególnie wrażliwych, Dzielnicowy a przemoc, zadania kuratorów sądowych w świetle przepisów Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz procedura Niebieskiej Karty – to tematy, które tego dnia były prezentowane przez uczestników seminarium.
W trakcie spotkania zaprezentowano film „Zatrzymaj przemoc w rodzinie” przygotowanego przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, który przedstawia pracę wszystkich służb mających wpływ na ograniczenie zjawiska przemocy domowej, zaczynając od interwencji policyjnej – kończąc na zespole interdyscyplinarnym.
Aby procedura Niebieskiej karty była znana jak najszerszej grupie osób mających kontakt z osobami, które doświadczają przemocy w rodzinie prowadzone są szkolenia. 16 i 19 kwietnia z procedury niebieskiej karty przeszkoleni zostali pedagodzy szkół gimnazjalnych i średnich z terenu powiatu świdnickiego oraz pracownicy Zespołu Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Świdnicy. W szkoleniu wzięło udział 85 osób.