– Potrzeby wciąż są jednak spore, obecnie na nowy dom czeka w naszym powiecie 75 dzieci. To dlatego tak bardzo potrzebne są nam nowe rodziny – mówi Katarzyna Dudkiewicz, Kierownik Zespołu ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.
2020 rok był szczególnie trudny z uwagi na panującą na świecie pandemię. Na szczęście bardzo wiele zadań udało na się przeprowadzić. PCPR promując program „Rodzina Zastępcza – Miłość nie do zastąpienia” ruszył z akcją banerowo - plakatową. W całym powiecie pojawiły się żółto-fioletowe banery ilustrujące innowacyjny w skali kraju program mający na celu „oswoić” kandydatów z rolą rodzica zastępczego.
– Uruchomiliśmy także fanpage na facebooku, gdzie niemal każdego dnia informujemy naszych obserwujących o tym, co dzieje się u nas i naszych rodzin. Na bieżącą prezentujemy koordynatorów rpz oraz opowiadamy
o formach pieczy zastępczej. Cały czas udoskonalamy też nasz system wsparcia rodzin zastępczych – mówi Dudkiewicz.
Właśnie z myślą o rodzinach PCPR prowadzi z powodzeniem od 2018 roku projekt „Akademia Rozwoju” w ramach którego prowadzone są korepetycyjne, zajęcia z biofeedbacku, fizjoterapia i psychoterapia. Prowadzone są też rozmaite szkolenia dla pełnoletnich wychowanków rodzin zastępczych.
– Cieszymy się, bo wkrótce nasze rodziny otrzymają wsparcie od świdnickich seniorów z Uniwersytetem III Wieku. Już podpisaliśmy umowę partnerską i kiedy tylko będzie to możliwe, Ci wspaniali seniorzy ruszą z pomocą. Będzie to pomoc w nauce, w pracach domowych a także wycieczki czy spacery z młodszymi dziećmi. Byliśmy także gośćmi Faktów TVP3, nasz program prezentowałyśmy także podczas spotkań w szkołach na terenie powiatu świdnickiego – mówi Katarzyna Dudkiewicz.
Z myślą o rodzinach prowadzona jest także tzw. superwizja. To szkolenie pomocowe dla rodzin, dzięki którym jeszcze lepiej rozumieją i pełnią swoją funkcję. Cyklicznie szkoleni są także sami koordynatorzy.
Pomoc rodzinom to też wsparcie finansowe – PCPR pozyskał 450 tysięcy złotych na zakup nowoczesnego sprzętu komputerowego dla swoich rodzin w ramach realizacji projektu „Wsparcie dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w okresie epidemii COVID – 19”. Dzięki tym pieniądzom udało się kupić - 135 laptopów, 1 monitor, 7 szt. sprzętu audiowizualnego, 2 sztuki oprogramowania dla dzieci z niepełnosprawnościami oraz ośrodki ochrony indywidualnej w postaci maseczek, rękawiczek, płynów dezynfekcyjnych. Wyposażone zostało też 1 miejsce do kwarantanny w placówce opiekuńczo – wychowawczej.
Nasze rodziny mogą też stale liczyć na wsparcie sponsorów, wśród nich są np. Wagony Świdnica Sp. z o. o. Firma już kilka razy przekazała środki na wsparcie dzieciaków.