Przypomnijmy, że zgodnie z zapowiedzią GDDKiA, w miejscu niebezpiecznego skrzyżowania powstanie czterowlotowe rondo. 29 marca 2021 roku ogłoszony został przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem stosownych pozwoleń, a 12 kwietnia opublikowano listę firm zainteresowanych wykonaniem tego zadania.
Urząd Miejski w Żarowie również w tym zakresie współpracuje z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad.
- W związku z rozpoczęciem prac projektowych w zakresie tego zadania inwestycyjnego, firma Biprogeo Projekt Sp. z o.o. zwróciła się z prośbą do Urzędu Miejskiego o przygotowanie informacji dotyczących występowania na naszym terenie obszarów zdrenowanych, urządzeń wodnych i rowów melioracyjnych. Przygotowujemy dla wskazanej firmy dokumentację, a także mapy na temat lokalizacji i parametrów technicznych sieci. Przypomnę, że w pierwszym etapie prac, ma zostać wykonana dokumentacja projektowa wraz z uzyskaniem decyzji na realizację inwestycji. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje, że nastąpi to w latach 2021-2022, a rozpoczęcie i zakończenie robót budowlanych w 2023r. – mówi zastępca burmistrza Przemysław Sikora.
Skrzyżowanie drogi powiatowej w kierunku Mielęcina z drogą krajową nr 5 to jedno z najniebezpieczniejszych skrzyżowań. Od wielu lat dochodzi tutaj do częstych kolizji drogowych i wypadków. O poprawę bezpieczeństwa w tym miejscu wielokrotnie zabiegali także radni Rady Miejskiej Żarowa oraz pracownicy Urzędu Miejskiego w Żarowie. Za każdym razem otrzymywali jednak odpowiedź, że możliwość rozpoczęcia przebudowy jest uzależniona od pozyskania środków finansowych. Początkiem roku otrzymaliśmy od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad informację, że skrzyżowanie zostanie w końcu rozbudowane.
- Zakres zadania obejmuje przebudowę skrzyżowania zwykłego czterowlotowego na skrzyżowanie typu rondo czterowlotowe z 1 lub 2 bypassami (wybór rozwiązania technicznego i parametrów skrzyżowania nastąpi na etapie prac projektowych). W ramach inwestycji planuje się budowę odwodnienia drogi wraz z kanalizacją deszczową, wykonanie urządzeń ochrony środowiska (osadnik i separator), budowę kanału technologicznego. Skrzyżowanie będzie wyposażone w oświetlenie drogowe na potrzeby którego wybudowana zostanie linia kablowa zasilająca. Na skrzyżowaniu zostanie również wykonane oznakowanie drogowe i urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego – przekazano w komunikacie wystosowanym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad pod koniec lutego.