Strażnicy na każde takie zgłoszenie odpowiedzieli przeprowadzeniem stosownej kontroli we wskazanym miejscu, jednak wynik ich wskazuje, że częstą przyczyną naszego zaniepokojenia powodowanego wydobywającym się z kominów czarnym, gęstym dymem jest legalne działanie osoby rozpalającej dopuszczalnym paliwem, tj. węglem i drewnem w piecu. Tylko w jednym przypadku ujawniono nieprawidłowości polegające na spalaniu kawałków mebli. Zanotowano również przypadki wezwania strażników do budynków ogrzewanych instalacją gazową.
Warto w tym miejscu zauważyć, że pewną prawidłowością jest wydobywanie się intensywnego dymu z komina w momencie rozpalania w piecu. Nawet węgiel i drewno powodują zadymienie, a związane jest to chyba z parametrami i temperaturą nagrzania samego komina. Dlatego też często, po niedługim czasie od momentu rozpalenia w piecu, dym zmienia swoją barwę oraz jest mniej intensywny, co nie powoduje już zaniepokojenia okolicznych mieszkańców.
Straż Miejska apeluje zatem przed skierowaniem zgłoszenia o zwrócenie uwagi na ten aspekt, bowiem zaznaczyć tu trzeba, że kontrole wykonywane przez strażników są często uciążliwością dla mieszkańców naszego miasta. Niektóre nieruchomości w związku z częstymi zgłoszeniami były już wielokrotnie przez nas kontrolowane, a osoby w nich zamieszkałe denerwują się częstym nachodzeniem ich, mimo iż wykazały już, że stosują dopuszczalne prawem paliwa. W sytuacjach, kiedy intensywnemu długotrwałemu zadymieniu towarzyszy woń spalanego plastiku, gumy, szmat itp. prosimy o jak najszybsze przekazanie nam takiej informacji na bezpłatny numer telefonu 986.