Tym razem zastępca komendanta Marek Cupiał wygłosił wykład na temat tzw. Niebieskiej Karty. Tak potocznie jest nazywana notatka urzędowa o przemocy w rodzinie, która na pierwszy rzut oka kojarzy się z kartą chorób i pozwala policjantom orientować się, czy poprzednio w danej rodzinie były interwencje policyjne i o jakim charakterze. Zawiera ona też informację dla ofiar przemocy w rodzinie.
Komendant podał definicję przemocy w rodzinie i przedstawił zasady przeprowadzenia interwencji domowej przez policjantów. – Niebieska karta to taka uproszczona forma niesienia pomocy – mówił. – Każda jest rejestrowana w bazie danych, które następnie wędrują do wojewódzkiej, a nawet krajowej bazy danych. - W ten sposób pozostaje trwały ślad, na wypadek, gdyby później powtórzyła się podobna sytuacja z udziałem tej samej osoby, np. w innym mieście.
Następnie rozpoczęła się dyskusja: uczestniczki pytały m. in. o to, jak policjanci rozwiązują problem kobiet, które po interwencji odwołują złożone przeciw mężowi czy konkubentowi zeznania ze strachu lub z innych przyczyn. – Policjanci odstępują wtedy od czynności, ale dokumentują interwencję i reagują na każde następne zgłoszenie – wyjaśniał zastępca komendanta. – Staramy się traktować indywidualnie każdy przypadek, zdarzyło się kiedyś na przykład, że pani składająca skargę okazała się niezrównoważona psychicznie i trafiła na leczenie. Z drugiej strony, przecież rezultatem długoletniego znęcania się nad daną osobą mogą być takie zaburzenia. - Dyskutowano także o konieczności stworzenia miejsca, w którym mogłaby się schronić ofiara przemocy domowej wraz z dziećmi.
- Za tydzień zaprezentujemy techniki kryminalistyczne, na kolejne spotkanie przyjdzie funkcjonariusz ruchu drogowego, będzie też wykład na temat przestępczości gospodarczej, np. podrabiana kart bankomatowych – mówił nadkomisarz Robert Topolski, koordynator programu. – Potem ćwiczenia praktyczne, w tym nauka podstaw samoobrony.
Pełna edycja obejmuje cztery zajęcia o charakterze teoretycznym, na komendzie, a następnie, od 16 lutego, kolejne cztery zajęcia, tym razem już o charakterze praktycznym, w sali gimnastycznej Zespołu Szkół nr 1 przy ul. Budowlanej. To już XI edycja, szkolenia są organizowane przez Ligę Polskich Kobiet od września 2006. Zakończy się testem.