- Następny krok to podpisanie umowy o współdziałaniu tej instytucji pod nową nazwą „Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945)”. Zacznie ona obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. Zależy nam na tym, by to jedno z ważniejszych w regionie miejsc pamięci świadczące o nazistowskim terrorze z czasów II Wojny Światowej, było godnie upamiętniane. Porozumienie z Ministerstwem Kultury pozwoli Muzeum jeszcze lepiej realizować ważną dla nas wszystkich - a szczególnie dla przyszłych pokoleń – misję – mówił po podpisaniu listu intencyjnego marszałek Cezary Przybylski.
Tego samego zdania jest prof. Piotr Gliński. Podczas spotkania wicepremier podkreślał, że państwo polskie powinno zwiększać obszar odpowiedzialności za instytucje kultury i dziedzictwa narodowego, a miejsca zagłady takie jak Muzeum Gross-Rosen, uznawane za kamienie milowe polskiej pamięci, powinny zostać otoczone szczególną uwagą i opieką ze strony państwa.
Gross- Rosen, to miejsce kaźni i cierpienia ponad 125 tysięcy ludzi z 23 krajów Europy, uwięzionych przez Niemców w czasie II Wojny Światowej. Wśród zsyłanych do Gross-Rosen najwięcej było Polaków, Żydów i obywateli byłego Związku Radzieckiego. Obóz funkcjonował od sierpnia 1940 roku do ostatnich dni II wojny światowej. Od 1999 roku samorząd województwa dbał o to, by w tym miejscu godnie i z szacunkiem upamiętniane były wszystkie ofiary nie tylko niewolniczej pracy w kamieniołomach, ale także nazistowskich zbrodni. Szacunkowa liczba ofiar zamordowanych w obozie to około 40 tysięcy.
Obecnie, głównym zadaniem Muzeum Gross Rosen jest gromadzenie materiałów źródłowych historii kompleksu KL Gross-Rosen, prowadzenie badań naukowych i upowszechnianie wiedzy historycznej oraz zabezpieczanie pozostałości urządzeń poobozowych i udostępnianie ich zwiedzającym.