Starzenie się mieszkańców determinuje także gminę Świdnica do coraz szerszego zajmowania się problemami osób starszych. O tych i wielu innych ważnych kwestiach dla seniorów debatowano podczas seminarium przygotowującego do II Ogólnopolskiej Konferencji „Współczesne wyzwania gerontologii-podejście holistyczne” pt. „Seniorzy z powiatów świdnickiego i dzierżoniowskiego – diagnoza oczekiwań i najlepsze praktyki.
25 października w sali Urzędu Stanu Cywilnego przedstawiciele Regionalnej Koalicji na Rzecz Zdrowego Starzenia się w tym Społeczna Akademia Nauk Wydział Zamiejscowy w Świdnicy dyskutowali w II sesjach tematycznych o miejscu seniorów w społeczności lokalnej: potrzebach i oczekiwaniach i dobrych praktykach, oraz zdrowym starzeniu się: barierach i ograniczeniach.
- Gmina Świdnica jest gminą otwartą na wszelkie działania związane z polityką senioralną, która opiera się na współpracy samorządu z klubami seniora, organizacjami pozarządowymi, GOKSiR, GOPS i inne. Podejmujemy działania rzecz osób starszych, które z jednej strony mają wyjść naprzeciw potrzebom tych osób, a z drugiej przełamać bariery i stereotypy dotyczące osób w wieku senioralnym w naszej gminie. Dzięki podejmowanym przez gminę Świdnica działaniom zauważa się poprawę życia seniorów, zmianę ich osobowości i nastawienia do życia, wzrost samooceny oraz otwartość na podejmowane inicjatywy i działania aktywizujące – mówiła Teresa Mazurek, wójt gminy Świdnica.