- Ks. Bolesław Kałuża urodził się na terenie naszej dzielnicy i był organizatorem w 1989 roku słynnej Mszy Pojednania w Krzyżowej, w której uczestniczyli ówczesny kanclerz Niemiec Helmut Kohl oraz premier Polski Tadeusz Mazowiecki. Chcąc upamiętnić wybitną postać ks. Kałuży oraz przybliżyć mieszkańcom dzielnicy historię pojednania w Krzyżowej, pragniemy zorganizować w dniu 17 listopada uroczystość poświęcenia Skweru im. ks. Kałuży oraz spotkanie, dotyczące działalności tego zasłużonego kapłana – mówi w imieniu wszystkich inicjatorów przedsięwzięcia Marek Nowara, przewodniczący Rady Jednostki Pomocniczej nr 11 Wełnowiec-Józefowiec.
Ks. Prałat Bolesław Kałuża od roku 1975 aż do śmierci (15.09.2005 r.) był proboszczem parafii św. Anny w Grodziszczu (gmina Świdnica). Uchwałą Rady Gminy nr XXXIII/297/2000 z dn. 25.10.2000 r. ks. Kałuża został Honorowym Obywatelem Gminy Świdnica.
Uroczystości związane z nadaniem skwerowi im. Ks. Bolesława Kałuży, położonemu w Katowicach odbędą się 17 listopada (sobota) 2012 r. o godz. 11.00
Biografia:
Śp. Ks. Prałat Bolesław Kałuża, s. Antoniego i Zofii z d. Griger. Ur. 18.12.1935 r. w Katowicach. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu, które ukończył w r. 1958. Święcenia kapłańskie otrzymał 20.12.1958 r. we Wrocławiu. Pierwszą placówkę duszpasterską objął od sierpnia 1958 r. w Węglińcu koło Zgorzelca, najpierw jako katecheta a potem wikariusz parafii Najśw. Serca Pana Jezusa w Węglińcu.
W r. 1960 został skierowany przez Ordynariusza Wrocławskiego Ks. Biskupa Bolesława Kominka na studia specjalistyczne do Rzymu, których nie mógł podjąć ze względu na odmowę wydania przez władze paszportu „z powodu ważnych względów państwowych”. W tatach 1961-1964 odbył studia specjalistyczne w zakresie teologii i biblistyki na KUL w Lublinie.
Od r. 1964 był kapelanem Sióstr Nazaretanek i w Zakładzie Nieuleczalnie Chorych we Wrocławiu oraz lektorem języków greckiego i hebrajskiego, także wykładowcą Wstępów (ogólnego do Pisma Św. oraz szczegółowego do Starego Testamentu) i Egzegezy St. Testamentu oraz Archeologii biblijnej w Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu.
W roku 1965 został zwolniony z obowiązków kapelana i mianowany wikariuszem parafii katedralnej we Wrocławiu. W latach 1969-1975 był proboszczem parafii św. Anny w Ząbkowicach Śl. i dziekanem dekanatu Ząbkowice Śl. oraz wykładowcą w Metropolitalnym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Od r. 1975 był proboszczem parafii św. Anny w Grodziszczu k/ Świdnicy, do której należy Krzyżowa, słynna przez „Kreisauer Kreis” – „Krąg z Krzyżowej” z H. J. von Moltke na czele i historyczną polsko-niemiecką Mszą Pojednania 12.11.1989 r., której był gospodarzem. Był jednocześnie wykładowcą Historii Zbawienia i Wstępu szczegółowego do Starego Testamentu oraz Egzegezy Starego Testamentu w Metropolitalnym Seminarium Duchownym i na Papieskim Fakultecie Teologicznym we Wrocławiu.W lutym 1996 został mianowany przez papieża Jana Pawła II kapelanem honorowym Jego Świątobliwości. Zmarł 15 września 2005 roku. Pochowany został przy kościele parafialnym pw. Św. Anny w Grodziszczu.
(UG Świdnica)