W ramach festiwalu odbędzie się konkurs główny z 10 najciekawszymi filmami sezonu. Projekcjom towarzyszyć będą spotkania i dyskusje. Co najważniejsze: jedynym jurorem w tych zmaganiach pozostaje festiwalowa publiczność. Na imprezę składa się też bogata sekcja „Okiem Młodych” z konkursem fabularnym i dokumentalnym dla krótkich metraży twórców do 35. roku życia i konkursem dla amatorów do 21 lat, a także jeden z największych w Polsce przegląd filmów VR.
Znane są już także tytuły filmów, jakie towarzyszyć będą podczas otwarcia oraz zamknięcia festiwalu. „(Nie)znajomych” w reżyserii Tadeusza Śliwy publiczność pozna podczas oficjalnego otwarcia we wtorek, 5 listopada. Natomiast galę wręczenia nagród 5. Świdnickiego Festiwalu Filmowego SPEKTRUM w niedzielę, 10 listopada, uświetni wyczekiwany i jeden z najgłośniejszych tytułów wśród ostatnich premier: „Ból i blask” w reżyserii Pedra Almodóvara.
Z uwagi na połączenie dwóch kinowych inicjatyw: Okiem Młodych oraz SPEKTRUM w jedno duże wydarzenie, organizatorzy przygotowali mocny zestaw w programie dokumentalnym, na który złożą się filmy nagradzane na najważniejszych festiwalach dokumentu na świecie, a także nowy film świdniczanina Pawła Wysoczańskiego „Jutro czeka nas długi dzień”. Pozostałe tytuły, do spotkania z którymi zaproszona zostanie świdnicka publiczność to: „Jutro albo pojutrze” w reżyserii Binga Liu, „Kraina miodu” Tamary Kotewskiej i Ljubomira Stefanowa, „Diego” autorstwa Asifa Kapadii, „Wiatr. Thriller dokumentalny” w reżyserii Michała Bielawskiego
Uprawniające do wstępu na cały festiwal karnety w cenie 100 złotych zostaną wprowadzone do sprzedaży 15 października. Będą do kupienia w kasach Świdnickiego Ośrodka Kultury. Pojedyncze bilety trafią do sprzedaży 22 października i będzie je można nabyć w kasach ŚOK, a także online przez stronę www.bilety.sok.com.pl.
Do 19 października trwa nabór festiwalowych wolontariuszy. Ich zadaniem będzie m.in.: wsparcie w centrum festiwalowym, obsługa sal, pomoc w kawiarence, wsparcie w promocji wydarzeń, opieka nad gośćmi festiwalowymi a także pomoc przy wydarzeniach towarzyszących.
- W zamian oferujemy bezpłatne wejście na wszystkie seanse i wydarzenia towarzyszące, możliwość odbycia praktyk studenckich oraz doświadczenie, które może się przydać w przyszłej pracy zawodowej. Oprócz tego oczywiście dużo satysfakcji i frajdy ze współtworzenia festiwalu – dodaje Anna Rudnicka, dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury.
Osoby zainteresowane dołączeniem do ekipy organizacyjnej festiwalu prosimy o wypełnienie formularza dostępnego na stronie: https://spektrum2019.typeform.com/to/N1Vola. Dodatkowe pytania prosimy kierować na adres mailowy: sobala@wrocff.com.pl.
Organizatorami 5. Świdnickiego Festiwalu Filmowego SPEKTRUM są Wrocławska Fundacja Filmowa oraz Świdnicki Ośrodek Kultury. Wydarzenie organizowane jest z budżetu Miasta Świdnica, a współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.