Diamenty Wolności to nagrody ustanowione specjalnie z okazji tego jubileuszu. Trafią one w ręce tych, którzy według członków SPiKŚ mieli wybitny wkład w odzyskanie przez Polskę wolności demokratycznej i gospodarczej, które nastąpiło 4 czerwca 1989 roku, ale także tych, którzy tę wolność przez minionych 20 lat budowali. Pięć Diamentów Wolności otrzymają: prof. Leszek Balcerowicz, Władysław Frasyniuk, Aleksander Kwaśniewski, Tadeusz Mazowiecki, Adam Michnik. Szósty diament pojedzie do Gdańska, gdzie z rąk delegacji SPiKŚ odbierze go Lech Wałęsa.
Uroczysta jubileuszowa gala odbędzie się w sobotę wieczorem w Teatrze Miejskim. Poprowadzą ją Anita Odachowska-Mazurek i Robert Gonera. Oprócz Diamentów Wolności wręczone zostaną Wieczne Pióra i nadane tytuły Członków Honorowych SPiKŚ. Staną się nimi: prof. Jan Miodek, popularyzator wiedzy o języku polskim i Marek Woron, kanclerz Loży Dolnośląskiej BCC we Wrocławiu. Nagrody „Wiecznego Pióra” 2010 otrzymają Andrzej Arendarski – prezes Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie, Ryszard Kalisz – adwokat, poseł RP, Mirosław Sośnicki – pisarz, dziennikarz, były poseł RP i Tadeusz Syryjczyk – były minister i poseł RP.
Kilka godzin wcześniej w siedzibie Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej odbędzie się Debata Gospodarcza zatytułowana „20 lat po przełomie, czyli co dał przedsiębiorczości Okrągły Stół”. Zaproszeni na nią zostali: prof. Leszek Balcerowicz, Władysław Frasyniuk, poseł Ryszard Kalisz, Marek Kłoczko, Adam Michnik i doktor Tadeusz Syryjczyk. Debata rozpocznie się o godz. 11.00. Zaplanowane tematy dotyczyć będą okresu przed Okrągłym Stołem, motywów walki o wolność gospodarczą, a także okresu 20 lat po Okrągłym Stole. Uczestnicy spróbują odpowiedzieć na pytania, jaki wpływ na decyzje miał rok 1989, jak ta szansa została wykorzystana, jakie były przeszkody, co się udało, a z czym ciągle się zmagamy oraz co jeszcze moglibyśmy zrobić w najbliższej przyszłości i jakie wnioski możemy wyciągnąć z dzisiejszego kryzysu?