Spotkanie w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Strzegomiu w dn. 10 sierpnia br. zorganizowane przez Zbigniewa Suchytę, Burmistrza Strzegomia i Tadeusza Wasyliszna, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Strzegomiu, a poprowadzone przez Bożenę Bojanowską - Czuk, Dyrektora MFF 2012 było najlepszą formą okazania zainteresowania uczestnikami festiwalu, uhonorowaniem ich, podziękowaniem za uświetnienie festiwalu swoją obecnością, a przede wszystkim za to, że chcą właśnie w Strzegomiu promować swoją kulturę, pozwalając nam jednocześnie na wzbogacenie się o ich dorobek artystyczny i tradycje. W roli tłumacza języka angielskiego wystąpiła Joanna Wojtaszek.
- Nasze władze samorządowe były i są bardzo przychylne rozwojowi kultury ludowej, pomagają i sprzyjają w organizowaniu Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu, widzą potrzebę krzewienia wiedzy o kulturze, zwyczajach i obyczajach ludowych, ponieważ jest to nasza tradycja - mówi Wioletta Urban, wieloletni dyrektor festiwalu.
Zespoły folklorystyczne, działacze, przedstawiciele polskiej sekcji CIOFF chętnie przyjeżdżają na festiwal do Strzegomia. Dlaczego? Na to pytanie odpowiedział Jerzy Dynia, znany działacz folklorystyczny i dziennikarz muzyczny mówiąc: -Po prostu zakochałem się w tym mieście i ludziach. Szanuję tych, który szanują folklor i tradycję, bo tradycja nie jest zwykłą rupieciarnią, tylko czymś, co pozwala nam myśleć przeszłością o przyszłości.
Wiele ciepłych słów i podziękowań skierowano w stronę burmistrza Zbigniewa Suchyty za jego zaangażowanie w organizację festiwalu i nieutrudzone promowanie folkloru w kraju i za granicą. Wyrazy uznania i podziękowania złożył Zygmunt Worsa, Starosta Świdnicki, który podkreślił także duże zaangażowanie miast partnerskich powiatu świdnickiego w realizację programu festiwalowego oraz ponadczasowe znaczenie festiwalu. -Bez względu na zmieniające się mody- festiwal cały czas trwa-zaznaczył.
Spotkania w urzędzie to również czas na bliższe poznanie się, wymianę upominków, rozmowy w kuluarach i wspólne zdjęcia.
Władze miasta obdarowały uczestników delegacji zespołów ludowych, w skład których weszli: dyrektorzy artystyczni, choreografowie, kierownicy kapeli i pary tańczące w strojach ludowych, okolicznościowymi upominkami, a trzydziestu dwóch działaczy i miłośników folkloru, zasłużonych dla jego rozwoju w gminie uhonorowano Medalami 770-lecia Miasta Strzegomia.