Pod Pasieczną spotkali się członkowie Strzegomskiej Komandorii Braci św. Jana Chrzciciela, bractwa „Defensores Virtutum” z zamku Grodno, Śląskiej Roty Najemnej z Wałbrzycha, „Canes Furiosi” z Opola oraz gospodarzy, czyli Roty Świętej Barbary z Jaworzyny Śląskiej. Na miejscu spotkania powstało barwne obozowisko, złożone z kilkunastu namiotów, pod którymi weekend spędziło blisko 50 uczestników przedsięwzięcia. W obozowisku można było obejrzeć średniowieczne uzbrojenie, stroje, wyposażenie domostw i inne przedmioty, które w dawnych czasach towarzyszyły życiu ludzi na naszych terenach. Rośli rycerze i nadobne niewiasty chętnie snuli opowieści, można było postrzelać z prawdziwego łuku, przebrać się w średniowieczną zbroję.
Upalana pogoda okazała się nie być straszną dla zaprawionych w boju wojowników, którzy ku uciesze gawiedzi rywalizowali między sobą w turniejach rzutu oszczepem, strzelania z łuku oraz w turniejach bojowych. Największą atrakcją okazały się oczywiście turnieje bojowe: lekkozbrojnych i rycerski. Odziani w przeszywanice, kolczugi a także zbroje płytowe rycerze z zaciekłością okładali się mieczami, a sędziowie, którzy rozstrzygali pojedynki często musieli zarządzać dogrywki. Oto wyniki poszczególnych turniejów:
I – Turniej Łuczniczy:
1. Krzysztof Lipiec (Zakon Joannitów, Komandoria Strzegom)
2. Bogumił Walczak (Zakon Joannitów, Komandoria Strzegom)
3. Mateusz Sarnecki vel. Frodo (Bractwo Zamku Grodno)
II – Turniej Oszczepniczy:
1. Krzysztof Bawolski (Rota św. Barbary)
2. Mateusz Sarnecki vel. Frodo (Bractwo zamku Grodno)
3. Marcin Łuczak (Śląska Rota Najemna)
4. Maciej vel. Pędzel (Bractwo zamku Grodno)
III – Turniej Lekkozbrojnych:
1. Mateusz Sarnecki vel. Frodo (Bractwo Zamku Grodno)
2. Krzysztof Lipiec (Zakon Joannitów, Komandoria Strzegom)
3. Bartłomiej Przybylski vel. Bolszewik (Zakon Joannitów, Komandoria Strzegom)
IV – Turniej Rycerski:
1. Mirek vel. Celebryta (Zakon Joannitów, Komandoria Strzegom)
2. Piotr (Śląska Rota Najemna)
3. Tymon Jędrnych (Śląska Rota Najemna)
Historyczne rekonstrukcje potrwały do niedzieli, kiedy to nadszedł czas rozstania i każdy z członków bractw rekonstrukcyjnych udał się w swoje rodzinne strony. Nie doszła do skutku zapowiadana bitwa rycerska, gdyż jak okazało się, Stefan z Wierzbnej, któremu w niesmak było przekazanie Pasiecznej strzegomskim Joannitom, ostatecznie nie nasłał na obóz swoich zbrojnych. Zapewne ze względu na żar lejący się z nieba.
Organizatorem spotkania była Rota Świętej Barbary – bractwo rekonstrukcji historycznych – działające przy Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w Jaworzynie Śląskiej. Członkowie grupy pragną serdecznie podziękować mieszkańcom Pasiecznej oraz firmie „Meble – Podgórski” z Bolesławic za pomoc w organizacji imprezy.
(UM Jaworzyna Śląska - Sylwester Bartczak)