Organizatorem Konwentu był Śląski Związek Gmin i Powiatów, który gościł przed rokiem na Dolnym Śląsku, a głównym tematem obrad był system oświatowy i gospodarki odpadami. W czasie dyskusji panelowej „Jak poradzić sobie z zagrożeniami związanymi z aktualnym systemem oświatowym” oraz „5 minut przed dwunastą – gospodarka odpadami” debatowano nad bieżącymi problemami w oświacie oraz pierwszymi doświadczeniami jednostek samorządu, podczas wdrażania nowego systemu gospodarki odpadami.
W ramach wizyty studyjnej uczestnicy Konwentu odwiedzili gminę Gierałtowice, która w innowacyjny sposób zarządza energią, rozmawiali również o praktykach poprawy jakości rządzenia i zarządzania w samorządzie lokalnym w oparciu o metody benchmarkingu.
– Podczas wizyty na Śląsku mieliśmy doskonałą okazję poruszyć wiele ważnych dla naszych samorządów tematów związanych z oświatą oraz wymienić się pierwszymi doświadczeniami w zakresie wdrażania nowego systemu gospodarki odpadami. Uwagi zostały zebrane i będą przekazane parlamentarzystom obu regionów. Tak wzmocniony głos samorządowców ma szanse być zauważony i wysłuchany. Współpraca samorządowców z obu województw: śląskiego oraz dolnośląskiego w ramach połączonych Konwentów daje wiele korzyści. Pozwala na wymianę doświadczeń i dobrych praktyk między samorządami – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy i przewodniczący Sudeckiego Konwentu Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów.
Po części konferencyjnej w czwartek samorządowcy rozegrali I Samorządowy Międzywojewódzki Mecz Piłki Nożnej Halowej. Patronował mu Antoni Piechniczek, który był obecny na miejscu. Skład obu rywalizujących ze sobą drużyn tworzyli reprezentanci Sudeckiego Konwentu Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów oraz Konwentu Burmistrzów i Wójtów Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Zwycięstwo odniosła drużyna Sudeckiego Konwentu 19 do 11 i tym samym wywalczyła puchar Antoniego Piechniczka.