W ten sposób ogólnopolska kapituła doceniła miasto m.in. za organizację rosnącej w siłę akcji „Świdnica na rowery”, w której w 2018 roku wzięło udział 1500 uczestników, jako jedną z najciekawszych form promowania zdrowego wypoczynku i tworzenie infrastruktury rowerowej.
- W latach 2017-2018 Świdnica była organizatorem oraz partnerem merytorycznym i finansowym dla ngo’sów kilku ważnych wydarzeń promujących aktywny wypoczynek i turystykę rowerową m.in. akcji „Rower Pomaga”, „Świdnica na rowery”, rajdów rowerowych organizowanych przez LOT Księstwo Świdnicko-Jaworskie, PTTK Świdnica, PTTK „Kołem się toczy”, ZHP Świdnica. Sama też organizowała swoje wydarzenia, w trakcie których zachęcała do aktywności rowerowej, edukowała w zakresie bezpieczeństwa poruszania się na rowerze. Są to przedsięwzięcia, które realizowane są przez pracowników wielu komórek Urzędu Miejskiego Świdnicy i jednostek podległych miastu, w szerokiej kooperatywie ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo – policją, strażą pożarną, strażą miejską, służbą zdrowia oraz wieloma organizacjami pozarządowymi, sklepami rowerowymi i lokalnymi firmami, które wspólnie z Urzędem Miejskim w Świdnicy propagują bezpieczną jazdę na rowerze – wylicza Sylwia Osojca-Kozłowska, kierownik Referatu Turystyki i dodaje, że do tych działań dojdą w przyszłym roku kolejne.
Jednym z ważniejszych przedsięwzięć, które w Świdnicy ujrzy światło dzienne w sezonie 2019, na które zapotrzebowanie zgłaszają sami mieszkańcy, będą lekcje edukacyjne dotyczące kultury poruszania się na rowerze i przepisów. Będą one skierowane zarówno do młodych, jak i starszych świdniczan, do rowerzystów, ale także do kierowców.