Miasto będzie realizowało projekt pn. "Mapa Potencjału Solarnego", z którego skorzystają przedsiębiorcy, instytucje oraz mieszkańcy planujący inwestycje w fotowoltaikę. Zaprezentowane zostaną zbiorcze analizy potencjału solarnego dostępne w formie interaktywnych map poprzez aplikację webową.
Dane wytworzone w wyniku analiz zostaną udostępnione publicznie w Systemie Informacji Przestrzennej Miasta (SIP) i na Geoportalu Świdnickim (geoportal.um.swidnica.pl). Aplikacja pozwoli wszystkim zainteresowanym na sprawdzenie opłacalności instalacji paneli fotowoltaicznych i oszacowania korzyści. Uruchomiona zostanie również automatyczna aktualizacja danych.
- Nasza gmina wchodzi w skład Klastra Świdnicka Energia Odnawialna. Rozwiązanie to doskonale wpisuje się w strategię działania klastra, popularyzując rozwój odnawialnych źródeł energii. Ponadto rozwój OZE wpisuje się również w obowiązujące dokumenty strategiczne miasta tj.: Strategię Rozwoju Miasta Świdnica, Założenia do planu zaopatrzenia Gminy Miasto Świdnica w gaz, energię elektryczną i ciepło, Plan Gospodarki Niskoemisyjnej, Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu dla Gminy Miasto Świdnica do 2030 r. oraz w przygotowywaną koncepcję inwestycyjno – energetyczną pn. „Świdnica na drodze do niezależności energetycznej Etap I - Transformacja Sektora Publicznego” – mówi Anna Skrzypacz, dyrektor Wydziału Funduszy Zewnętrznych i Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
W pierwszym naborze wpłynęło od samorządów z całej Polski łącznie 76 wniosków grantowych. O wygranej decydował poziom deklarowanego zaangażowania pracowników jednostek samorządu terytorialnego, oczekiwany wpływ wdrożenia na poprawę efektywności pracy urzędu oraz kompletność informacji o stosowanej w urzędzie infrastrukturze informatycznej. Oprócz Świdnicy laureatami zostały także gminy: Kowary, Miejsce Piastowe, Nowe Skalmierzyce, Pruszcz Gdański i Rybnik. Otrzymają one łącznie 275 tys. zł na testowanie wybranych rozwiązań technologicznych z obszaru smart city.