Ikona jest specyficznym rodzajem malarstwa. Pierwsze ikony powstawały w kręgu kultury bizantyńskiej i były charakterystyczne dla chrześcijańskich Kościołów wschodnich, w tym również dla wyznań protestanckich i greckokatolickich. Przedstawiają wizerunki świętych i sceny z ich życia. Są wykonane niezwykle starannie. Mówi się, że najpierw twarz świętego jest cieniem, a z biegiem czasu nakładana farba tworzy docelowe rysy. Złote akcenty rozświetlają malowana postać.
- Dla mnie malowanie ikon to niezwykłe doświadczenie duchowe. Warsztaty odbywały się w niezwykłej ciszy i skupieniu – mówi jeden z uczestników zajęć Michała Boguckiego.
Warsztaty organizowane były przez Parafię Prawosławną św. Mikołaja oraz urząd miasta. Trwały dwa tygodnie. To już trzecia edycja warsztatów. Wszystko zaczęło się w 2008 r. Dla wielu uczestników tych spotkań było to niecodzienne wydarzenie. Nie tylko poszerzyli swoje horyzonty o kolejną technikę malarską, ale również mogli uczestniczyć w zetknięciu się z sacrum ikony, kontemplować życie Jezusa i innych świętych.
Sam inicjator warsztatów ikonograficznych na wernisażu podziękował przede wszystkim uczestnikom jego zajęć za cierpliwość i uczestnictwo w niezwykłym przedsięwzięciu. Chciałby, aby ludzie, którzy mają w sobie talent malarski również w przyszłości wzięły udział w tworzeniu ikon.