Teraźniejszość jawi się w całkowicie skomputeryzowanym centrum informacyjnym i multimedialnym. Od kilku lat wyszliśmy na korytarze szkolne. Obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w naszym liceum otworzyła gazetka o czytaniu: „Jesień z książką. Kto się kocha w czytaniu?”. W II LO każdy ma szansę pokazać, że ma coś ciekawego do powiedzenia, że jest wrażliwy na piękno - sztukę, muzykę. Takim to sposobem uczeń klasy II e, Piotr Studnicki, już kolejny raz, prezentuje swoje pastele na wystawie literacko–plastycznej. W kolejce czeka niecodzienna ekspozycja entomologiczna - spreparowanych owadów Tomasza Olipry, ucznia kl. III c.
Od końca września b.r. uczniowie z różnych klas przygotowują się do udziału w Dniu Papieskim z koncertem według własnego scenariusza pt. ”Jan Paweł II – Papież Rodziny”, zaś pod koniec miesiąca planowane jest rozstrzygnięcie konkursu literackiego na prezentację dowolnej książki pod nazwą „Książka daje nam tym więcej – im więcej od niej wziąć chcemy”. Zwieńczeniem obchodów będzie coroczny wyjazd nauczycieli bibliotekarzy na VI już regionalną konferencję - z cyklu Szkolne Centra Multimedialne - pod tytułem: „Nowy wymiar informacji” do Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu.
A co czeka bibliotekę w najbliższej przyszłości? No cóż, zmierzymy się z 20. już ogólnoszkolnym dyktandem ortograficznym (osobnym dla dyslektyków), które wyłoni mistrza ortografii II LO, wystawą: „Impresjonizm w literaturze, sztuce i muzyce”, z upowszechnieniem idei bookcrossingu i, przede wszystkim, lekcjami bibliotecznymi na temat wyszukiwania materiałów do prezentacji maturalnych oraz umiejętnego i krytycznego ich wykorzystania, a także przypomnimy sobie, jak sporządza się bibliografię załącznikową.
Jednakże, od wielu, wielu już lat, nieustannym i największym naszym marzeniem, które potęguje się z okazji tak szczególnego święta, jest nowoczesny wystrój biblioteki.
Może gdzieś, może ktoś, może dziś…
(Maria Szymańska II LO)