Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 2027
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Śwdnica: Szacują straty po ulewie

Wtorek, 20 lipca 2010, 18:21
Aktualizacja: 19:46
Autor: KO
Śwdnica: Szacują straty po ulewie
Fot. Dorota Ożóg
Potężna sobotnia nawałnica narobiła masę szkód: zalane piwnice, parkingi, pola uprawne, zniszczone gospodarstwa rolne i drogi. – Po raz kolejny w tym roku najbardziej ucierpiała gmina Marcinowice – mówi Monika Żmijewska ze starostwa powiatowego.

Sobota. Nawałnica przeszła nad całym powiatem. W gminie Marcinowice i okolicznych miejscowościach spadł grad, w Świdnicy zalane zostały parkingi, drogi osiedlowe. Zalewać zaczęło Panków, gdzie woda spływająca z pól uprawnych podlała gospodarstwa rolne. Tu sześć jednostek straży pożarnej wypompowywało wodę z domów do pobliskiej rzeki Bystrzycy do godz. 21.25.

- Zgłoszenia o podtopieniach, połamanych drzewach i zniszczeniach docierały również z gminy Żarów, Jaworzyna Śląska, z gminy Strzegom i Marcinowice – relacjonuje Monika Żmijewska. Strażacy interweniowali w sobotę 37 razy. Musieli m.in. wypompowywać wodę z zalanych piwnic i usuwać powalone drzewa.

Niedziela. Od 5.30 rano do Centrum Zarządzania Kryzysowego spływają pierwsze informacje o podtopieniach w Marcinowicach, Goli Świdnickiej i Kraskowie, spowodowanych opadami deszczu.

- Dodatkowo otrzymaliśmy zgłoszenie, że spływająca woda z pól z miejscowości Tąpała, Wiry, Wirki i z Mysłakowa powoduje niebezpieczne podnoszenie stanu wody na potoku Czarna Woda – mówi Kazimierz Siemieniecki, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego świdnickiego starostwa. - Spowodowało to zalanie Zebrzydowa, Szczepanowa i miejscowości Strzelce. Wójt Marcinowic ogłosił o godz. 8.40 pogotowie przeciwpowodziowe a następnie o godz. 10.30 alarm przeciwpowodziowy.

Alarm w gminie Marcinowice odwołany został wczoraj o godz. 20.00. Wstępnie policzono straty. W samej tylko gminie Marcinowice zalanych zostało 50 gospodarstw, w tym 25 budynków mieszkalnych, zniszczone są pola uprawne w 120 gospodarstwach rolnych. Straty liczą także gminy: Strzegom, Żarów, Świdnica i Jaworzyna Śląska, ale także powiat, którego wiele dróg wymaga szybkiej naprawy.

- Stale monitorowana jest sytuacja na zbiornikach i rzekach przepływających przez nasz powiat. Tam nie ma jednak na tę chwilę żadnego zagrożenia – uspokaja Monika Żmijewska.

Skutki burz w powiecie świdnickim 17-18 lipca

Dobromierz – tu trzeba było usunąć z dróg wiele połamanych konarów drzew.

Jaworzyna Śląska - podtopienia mienia komunalnego oraz prywatnych posesji, straty w uprawach rolnych.

Marcinowice - zalanych, podtopionych ok. 50 gospodarstw, w tym 25 budynków mieszkalnych; zalane i zniszczone uprawy rzepaku, zbóż i roślin okopowych w około 120 gospodarstwach rolnych; zniszczony od uderzenia pioruna komin budynku mieszkalnego w Śmiłowicach; między Wirami i Mysłakowem na odcinku 20 m utrudnienia w ruchu na drodze powiatowej (zalany i zamulony odcinek drogi), między Zebrzydowem a Kątkami oraz między Kątkami a Wirkami.

Gmina Świdnica - w Pankowie zalanych pięć piwnic w budynkach mieszkalnych oraz jeden budynek (Panków nr 6 – ok. 30 cm wody w mieszkaniu), zalana remiza OSP na wysokość ok. 130 cm.); zniszczona droga gruntowa na odcinku ok. 50 m.

Miasto Świdnica - większość ulic zamieniona w potoki (ok.20 cm wody), większe rozlewiska przy ul. Kopernika pod wiaduktami, przejazd utrudniony, początkowo niemożliwy (ok. 50 cm wody); ul. Zamenhofa w pobliżu Intermarche powstało rozlewisko wody; ul. Riedla i Wróblewskiego w okolicy Stokrotki powstało rozlewisko na ulicach i koło sklepu; ul. Esperantystów przy salonie samochodowym VW rozlewisko zagrażające salonowi i rozlane na ogrody działkowe; wylanie potoku Wapiennicza; zalane piwnice budynków mieszkalnych, podpiwniczeń kościoła prawosławnego przy ul. Łukasińskiego (na cmentarzu), stacji transformatorowej przy ul. Sikorskiego.

Żarów - konary drzew na ulicach w Żarowie, ul. Armii Krajowej – usunięcie drzewa, Cicha – uszkodzenia budynku (komina), Plac Wolności – szkody w drzewostanie, park w Żarowie – usuwanie konarów gałęzi i drzewostanów.

Powiat świdnicki - uszkodzone drogi, uszkodzony przepust na drodze Panków – Śmiłowice; zalane piwnice budynku Starostwa Powiatowego i Powiatowego Urzędu Pracy w Świdnicy (archiwum); zalane piwnice schroniska młodzieżowego przy ulicy Traugutta.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć przesłanym nam przez naszą Internautkę Dorotę Ożóg. Tak chwilę po nawałnicy wyglądała ul. Zamenhofa w Świdnicy. Pani Dorocie serdecznie dziękujemy za fotografie!

Więcej na ten temat:

* Hydrolog ostrzega przed falami wezbrania na rzekach - poniedziałek, godz. 8.32.

* Zalane 25 domów, 50 gospodarstw i 120 pól - niedziela, godz. 17.57 (zdjęcia i film ze Strzelc),

* Strażacy walczą z wodą - niedziela, godz. 11.44,

* Nawałnica nad Świdnicą - sobota, godz. 16.54 (zdjęcia i filmy z Osiedla Młodych).

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group