Diecezję świdnicką powołał w 2004 r. papież Jan Paweł II. Powstała ona z połączenia 13 dekanatów archidiecezji wrocławskiej i 8 dekanatów diecezji legnickiej. O miano trzeciej stolicy diecezji na Dolnym Śląsku Świdnica walczyła z Nysą, Wałbrzychem i Kłodzkiem. Patronem diecezji świdnickiej ustanowiono św. Stanisława, biskupa i męczennika, a jej pierwszym biskupem Jan Paweł II mianował Ignacego Deca, ówczesnego rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.
25 marca, w liturgiczną uroczystość Zwiastowania Pańskiego, odbył się ingres biskupa nominata – ks. prof. dr. hab. Ignacego Deca do katedry świdnickiej. Ordynariusz nowej diecezji świdnickiej przyjął sakrę biskupią z rąk kardynała Henryka Gulbinowicza, metropolity wrocławskiego. W uroczystości wzięli udział m.in.: arcybiskup Józef Michalik – przewodniczący Episkopatu Polski, arcybiskup Józef Kowalczyk – nuncjusz apostolski w Polsce, biskup polowy Wojska Polskiego Sławoj Leszek Głódź, a także przedstawiciele Kościoła greckokatolickiego i ewangelicko-augsburskiego. Uroczystość rozpoczęła się procesją z kościoła parafialnego pw. św. Józefa do katedry świdnickiej pw. św. Stanisława BM oraz św. Wacława.
- To, że Świdnica stała się stolicą diecezji – mówił wtedy nowo wyświęcony biskup – jest oczywiste z tego względu, że karty historii miasta są znakomite, ozdobą regionu jest przepiękny kościół pw. Świętych Stanisława i Wacława, który od dzisiaj staje się katedrą tego biskupstwa. Ponadto, gdy patrzymy na kontury nowej diecezji, zauważamy, że Świdnica znajduje się w jej centrum. (Mikołaj Browarski, www.niedziela.pl/artykul_w_niedzieli.php?doc=wsswidnica&nr=4).