W przyszłym tygodniu w Bukowie rozpoczną się pierwsze prace związane z regulacją potoku Tarnawka. Inwestycja będzie prowadzona na terenie dwóch żarowskich miejscowości: Bukowa i Imbramowic oraz pobliskiej wsi Dzikowa, należącej do gminy Mietków. W poniedziałek 21 maja Przedsiębiorstwo Robót Wodnych i Ekologicznych EKO-WOD Sp. z o.o., które wygrało przetarg na wykonanie zadania, planuje rozpoczęcie pierwszych prac porządkowych na terenie Bukowa.
– Prawdopodobnie na początku tygodnia uda nam się już rozpocząć pierwsze prace przygotowawcze. Mam nadzieję, że zakończymy je do końca maja i z początkiem czerwca będziemy mogli już rozpocząć właściwe zadanie – wyjaśnia kierownik zespołu budów z przedsiębiorstwa EKO-WOD Jerzy Cado-Sadarski.
W tym czasie u mieszkańców Bukowa Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu, jako inwestor, przeprowadzi inwentaryzacje. Biegły rzeczoznawca wykona protokoły, tak by później za wszelkie zniszczenia mieszkańcy mogli otrzymać odszkodowania.
– Mieszkańcy Bukowa muszą uzbroić się w cierpliwość. Na pewno będzie dużo rozbiórek, będą jeździły ciężkie samochody, koparki. Ale w miarę naszych możliwości będziemy starali się minimalizować te niedogodności – zapowiada Jerzy Cado-Sadarski.
Rozpoczęcie inwestycji cieszy mieszkańców, którzy od lat notorycznie w okresie od czerwca do sierpnia są zalewani.
– Czekaliśmy na tą inwestycję bardzo długo i cieszymy się, że wreszcie się zacznie. Rzeka zostanie pogłębiona i teraz będziemy na pewno bezpieczniejsi, a jednorazowe opady nie będą już dla nas problemem – mówi w imieniu mieszkańców Jadwiga Kubka.
– Mieszkańcy oczekiwali na tą inwestycję już o od kilku lat. Być może uchroni nas przed podtopieniami, które zdarzają się w naszej miejscowości nawet dwa razy do roku – dodaje radna Urszula Ganczarek, również mieszkanka Bukowa. Starania o regulację potoku Tarnawka rozpoczęły się zaraz po powodzi w 1997 roku. Wówczas doszło do zniszczenia mostu w Bukowie i zalania wielu gospodarstw.
– Praktycznie od 1997 roku czynimy starania, my jako gmina z pewnym sukcesem, bo udało nam się pozyskać pieniądze na budowę nowego mostu, który wykonaliśmy, udało się pozyskać pieniądze na odtworzenie dróg i ich umocnienie, ale ciągle brakowało tego najważniejszego: udrożnienia koryta i jego przebudowy, w taki sposób, żeby ta woda, która szybko napływa, równie szybko odpłynęła, nie powodując strat. Sama procedura w Urzędzie Marszałkowskim we Wrocławiu rozpoczęła się w 2008 roku. Rok później nastąpiły wszystkie wyceny, na rok kolejny zapowiedziano ogłoszenie przetargu. Inwestycja jest realizowana ze środków unijnych, pieniądze z Unii Europejskiej spływają w różnych terminach, stąd tak duże opóźnienia prac. Cieszymy się jednak, że najważniejsza wodna inwestycja w Gminie Żarów właśnie się rozpoczyna – wyjaśnia burmistrz Żarowa Leszek Michalak.
Zadanie realizowane jest przez Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu. Całkowity koszt inwestycji prawdopodobnie zamknie się w kwocie 16 milionów złotych. Zakończenie prac przewidziano na październik 2014 roku.