Autorkami Teatru Reminiscencyjnego są: Beata Żelwetro (terapeuta zajęciowy; interesuje się różnymi rodzajami i metodami oddziaływań niefarmakologicznych w różnych obszarach terapeutycznych, m. in. arteterapią) i Agnieszka Żelwetro (specjalista psychologii klinicznej - neuropsycholog).
Jak powstają spektakle w Teatrze Reminiscencyjnym? Na bazie opowieści i wspomnień uczestników, które są dla nich niezwykle cenne.
Dlaczego to tak ważne? Uczestnikami teatru są osoby starsze, u których postępuje proces otępienny, z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi i chorobami neurozwyrodnieniowymi. Doświadczają oni takich trudności jak: problemy z wypowiadaniem się, rozumieniem siebie i innych oraz postrzeganiem otoczenia, z zapamiętywaniem nowych informacji, przypominaniem sobie wydarzeń i faktów z przeszłości, wydobywaniem z zasobów pamięciowych wiedzy i słów, czy komunikowaniem się, planowaniem i organizacją czynności oraz kontrolą poznawczą.
- W Teatrze Reminiscencyjnym opowiadamy, słuchamy, powtarzamy, utrwalamy, zapisujemy, pamiętając, że "człowiek nie składa się z atomów, a z historii..." - podkreśla Anna Jarosińska, kierownik DDP "Senior - Wigor".