W Polsce jest około 40 tysięcy sołtysów. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu sołtysami byli praktycznie wyłącznie mężczyźni, dziś panie stanowią prawie jedną trzecią w tej grupie. Znacznie większy odsetek pań jest gminie Świdnica. Na 33 włodarzy wsi, 17 to panowie, a pań sołtysów mamy 16.
11 marca przypada Dzień Sołtysa. Z roku na rok to szczególne święto spotyka się z coraz większą popularnością polskich gmin. Na co dzień sołtys zajmuje się sprawami swoich lokalnych społeczności. Stara się rozwiązywać problemy mieszkańców wsi. To przede wszystkim dzięki zaangażowaniu sołtysów mieszkańcy coraz chętniej angażują się w organizację festynów i dożynek, biorą udział w konkursach oraz innych inicjatywach integrując się we wspólnym działaniu.
W podziękowaniu za pracę i działania na rzecz mieszkańców - wójt gminy Teresa Mazurek, wraz z przewodniczącą Rady Gminy Świdnica Reginą Adamską wręczyły pamiątkowe dyplomy i nowe tabliczki. Od dzisiaj wszyscy sołtysi w gminie Świdnica będą mieli ujednolicone tablice informacyjne.
Wszystkim sołtysom, a także wspierającym ich Radom Sołeckim z okazji ich święta życzymy dobrych pomysłów, sukcesów w ich realizacji, szacunku i uznania mieszkańców oraz osobistej satysfakcji.
Miłym akcentem uroczystości, która odbyła się na świetlicy w Burkatowie, był występ Teatrzyku Obrzędowego „Pogwarki”. Członkowie grupy teatralnej w swoim programie artystycznym wielokrotnie nawiązywali do tematyki i życia na wsi, czym zyskali aplauz publiczności.
Czego potrzebują sołtysi, żeby dobrze pełnić swoją funkcję? Przede wszystkim wsparcia osób bliskich i mieszkańców. Spokoju i wytrwałości. Żeby nigdy nie zabrakło nam chęci do pracy i motywacji. Samych dobrych ludzi dookoła. Bowiem najważniejsza jest współpraca. Sam lider nic nie zrobi - podkreślali zgodnie sołtysi.