Kręgosłupem sieci tras rowerowych ma być istniejąca już europejska trasa rowerowa Euro Velo 9 (Szlak Bursztynowy) przebiegająca m.in. przez Świdnicę - stolicę dawnego Księstwa, Gminę Stoszowice i dalej w kierunku Otmuchowa oraz granicy z Republiką Czeską. Z nią będzie się łączył szlak czarny.
Szlak żółty (K1)
Biegnie ze Świdnicy do Jawora. Jest trudny, w większości biegnie górzystym obszarem Pogórza Świebodzickiego, Wałbrzyskiego i Bolkowskiego, a także dobiega do Gór Sowich. Znajdują się na nim liczne strome zjazdy i podjazdy, które wymagają od cyklistów sporo wysiłku. Na trasie warto zobaczyć piastowskie warownie w Książu i Bolkowie, starówki w Świdnicy, Świebodzicach, Dobromierzu, Bolkowie i Jaworze.
Szlak czerwony (K2)
Również łączy Świdnicę z Jaworem, ale jest dużo łatwiejszy od szlaku żółtego, ponieważ w całości biegnie płaskimi terenami Przedgórza Sudeckiego i Niziny Śląskiej. Na trasie warto zwrócić uwagę na liczne zabytki Jawora, Strzegomia i Świdnicy.
Czarny Szlak Drogi Węglowej (K3)
Wystartuje w Wałbrzyskim Muzeum Przemysłu i Techniki i będzie biegł przez Świebodzice, Jaworzynę Śląską, Żarów do Mietkowa, gdzie połączy się z międzynarodowym szlakiem EuroVelo. W większości szlak poprowadzony został drogami polnym Przedgórza Sudeckiego, a jego pokonanie nie wymaga specjalnego przygotowania kondycyjnego. Jedynie w Wałbrzychu oraz częściowo w Świebodzicach szlak wiedzie przez obszar górzysto-pagórkowaty. Na trasie warto zobaczyć między innymi takie obiekty jak: Muzeum "Stara Kopalnia" w Wałbrzychu, Wąwóz Książ, ruiny kaplicy w Pełcznicy, starówkę w Świebodzicach, krzyże pokutne, Muzeum Przemysłu i Techniki w Jaworzynie Śląskiej, pałac w Żarowie, zalew w Mietkowie.