Galę otworzyli: prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek, prezydent Sudeckiej Izby Handlowej Mariusz Hoszowski i radca handlowy Ambasady Republiki Czeskiej w Polsce, Rudolf Opatřil. Prezydent Murdzek podkreślił obecny w uroczystości optymistyczny wymiar, przydatny w momencie, kiedy pozytywne informacje od „góry” nie przychodzą i trzeba się skoncentrować na tym, co dzieje się na „dole”. Prosił też o przekazanie gratulacji pracownikom, którzy przyczynili się do sukcesu firm.
Mariusz Hoszowski zrelacjonował list otwarty do premierów Donalda Tuska i Jana Fiszera, podpisany przez biznesmenów z obu państw, którzy uczestniczyli w Forum, a dotyczący katastrofalnego stanu transgranicznej infrastruktury drogowej i kolejowej.
Rudolf Opatřil wyraził pewne obawy co do przemawiania na temat współpracy firm polsko-czeskich w teatrze, gdyż w teatrze, jak wiadomo, można mieć do czynienia albo z tragedią, albo z komedią. Mimo tych obaw podkreślił, że handlowa wymiana pomiędzy naszymi państwami przyniosła niedawno rekordową sumę piętnastu miliardów dolarów, a to mimo kiepskiego stanu dróg i małej ilości przejść granicznych, z czym muszą się borykać zwłaszcza drobni przedsiębiorcy.
Nagrody – metalowe (i ciężkie, jak podkreślano kilkukrotnie) statuetki gryfa, zaprojektowane przez Andrzeja Andrzejewskiego, zostały wręczone w pięciu kategoriach, w szóstej zaś pojawiła się szklana statuetka projektu Andrzeja Kucharskiego. Wręczono także nagrodę specjalną prezydenta miasta oraz Gryfa w kategorii „Najlepszy pracodawca”. Oto lista laureatów:
1. kat. „Produkt regionalny” – Czesław Piekielnik, właściciel firmy ZKS Piekielnik produkującej skórzane rękawiczki, co stanowi świdnicką tradycję od wieków.
2. kat. „Inwestycja roku” – firma Dolmeb Sp. z o. o. produkująca meble mieszkalne i dziecięce.
3. kat. „Dynamiczny rozwój firmy” – przedsiębiorstwo Sonel S. A. produkujące przyrządy pomiarowe na potrzeby energetyki i telekomunikacji.
4. kat. „Innowacyjność” – Sp. ZOZ Latawiec, w którym otwarto dwie nowe pracownie i przyjmuje się sporą liczbę pacjentów spoza powiatu.
5. kat. „Firma przyjazna ludziom i środowisku” – firma Colgate-Palmolive produkująca środki do pielęgnacji ciała i włosów, której filia znajduje się w świdnickiej podstrefie WSSE.
6. kat. „Wybitna osobowość” – Jerzy Franckiewicz, współwłaściciel firmy Franc Gardiner, kawaler Orderu Uśmiechu, znany ze swej działalności charytatywnej, wspierający hospicjum dziecięce we Wrocławiu. Laureat wydawał się zaskoczony, a jego wyborowi towarzyszyły dłuższe niż zwykle brawa.
Nagrodę specjalną prezydenta, promującą tradycyjny wizerunek Świdnicy jako miasta kupców i rzemieślników, otrzymali Maria i Leszek Ciarkowscy, właściciele piekarni z ul. Okrężnej 32, zaś cieszące się największym zainteresowaniem wyróżnienie dla najlepszego pracodawcy roku firma Adler Polska, spółka z o. o. produkująca materiały dźwiękochłonne i termoizolacyjne z resztek włókienniczych oraz żywic proszkowych. Na końcu ceremonii wszyscy laureaci ustawili się do zdjęcia, dumnie i dzielnie dzierżąc statuetki.
Do kapituły wybierającej laureatów należeli: prezydent Murdzek, Edward Szewała, Mariusz Hoszowski, Konrad Jabłoński, Janusz Szostak, Małgorzata Gierlik, Jacek Sikora, Andrzej Lepak, Andrzej Przybyłowicz, Andrzej Siennicki i Andrzej Kwiatkowski.
W części artystycznej można było wysłuchać recitalu Macieja Zembatego z zespołem, śpiewającego ballady Leonarda Cohena we własnym tłumaczeniu – niezapomnianą „Zuzannę”, „W twej kopalni nie ma już diamentów” czy „W moim tajnym życiu”.