List pasterski Episkopatu Polski na Niedzielę Świętej Rodziny nosi tytuł „Życie rodzinne w komunii z Bogiem”. Usłyszymy w nim m.in.: Niedziela Świętej Rodziny wypada w tym roku w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia. Słowo, które stało się Ciałem i zamieszkało między nami, "objawia nam samego Boga w dialogu miłości między osobami Boskimi i zaprasza nas do uczestnictwa w nim." Nawiązując do programu duszpasterskiego, pragniemy zaprosić wszystkich wiernych, aby czynili Kościół domem i szkołą komunii. Warunkiem i początkiem realizacji tego dzieła jest budowanie więzi z Bogiem poprzez przyjęcie Bożego Słowa i kształtowanie w jego świetle życia duchowego i rodzinnego. (…) Wielu z nas stawia pytanie: jak ułożyć szczęśliwe życie małżeńskie i rodzinne? Z pomocą w szukaniu właściwej odpowiedzi przychodzi psychologia małżeństwa i rodziny oraz pedagogika rodziny. Ich wskazania, choć bardzo cenne, są jednak niewystarczające. Życie małżeńskie - jeżeli ma być piękne, prawdziwe i trwałe - nie może się ograniczać do tego, co w danej chwili przyjemne albo wygodne. Sakrament małżeństwa to o wiele więcej niż zalegalizowanie bycia razem na zasadach tego świata. To wejście małżonków w wyjątkową komunię z Chrystusem. To decyzja, aby całe swoje życie - wszystko, co dzieje się w sercu, umyśle, ciele i w każdej chwili codziennego życia małżonków - uczynić żywym obrazem Boga. Takie życie małżeńskie prowadzi do pełni i do szczęścia, które są możliwe na fundamencie głębokiej, przeżywanej każdego dnia, zażyłości z Bogiem (…).
W liście zostanie też przypomniane to, że niedziela powinna być dniem należącym do Boga. Trzeba pamiętać, że komunia z Bogiem nie jest doświadczeniem duchowym oderwanym od życia. Św. Jan Apostoł pisze bardzo dobitnie: "kto nie miłuje brata swego (…), niemożliwe, żeby miłował Boga" (1 J 4, 20). Dzisiaj, w Niedzielę Świętej Rodziny, prosimy zatem, abyście w Waszych małżeństwach i rodzinach rozwijali serdeczną zażyłość i głęboką jedność całego Waszego życia. Życie w komunii małżeńskiej, to ciągłe postrzeganie współmałżonka jako kogoś wyjątkowo bliskiego. To dzielenie jego radości i cierpienia, znajdowanie satysfakcji w odgadywaniu jego pragnień i zaspokajaniu potrzeb. To życie w głębokiej przyjaźni, w przekonaniu, że "on jest mój, a ja jestem jego" (Pnp 2, 16) ze wszystkim, co w nas piękne i trudne, wielkie i wstydliwe. To dostrzeganie we współmałżonku tego, co w nim jest darem Bożym dla mnie. To szukanie sposobów, aby być dla niego pomocą (Rdz 2, 18) i aby wzajemnie nosić swoje brzemiona (Ga 6, 2). To odrzucanie pokusy patrzenia na wszystko przez pryzmat własnych racji i egoistycznych pragnień (…).
List ten podpisali Pasterze Kościoła Katolickiego w Polsce zgromadzeni na 353. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, w dniach 28-29 września 2010 r. Po nim odczytany powinien zostać list rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu oraz rektora Wyższego Seminarium Diecezji Świdnickiej na Boże Narodzenie 2010. Oto jego pełna treść:
Drodzy Przyjaciele Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu oraz Wyższego Seminarium Diecezji Świdnickiej!
Mijający rok był szczególnym rokiem dla naszych uczelni, a zwłaszcza dla Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej. Oto bowiem dnia 26 listopada Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Zenon Grocholewski, Prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej, poświęcił wyremontowany i rozbudowany gmach Seminarium w Świdnicy, które odwiedził z okazji inauguracji nowego roku akademickiego. Pobyt w naszym Seminarium jednego z najbliższych współpracowników papieża Benedykta XVI dopełnił wielką radość z zakończenia prac związanych z tworzeniem podstawowych struktur Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej.
Drodzy Przyjaciele, tego wspaniałego dzieła nie udałoby się dokonać bez Waszego wsparcia duchowego i materialnego. Serdeczne podziękowania pragniemy złożyć najpierw Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi Ignacemu Decowi, który z wielką troską zabiegał o to, by seminarium nie tylko powstało, ale by miało również odpowiednie warunki dla działalności naukowo-dydaktycznej i odpowiedniej formacji duchowej kandydatów do kapłaństwa. Dziękujemy pierwszemu rektorowi naszego Seminarium, Księdzu Biskupowi Adamowi Bałabuchowi, za trud kierowania Domem Ziarna przez te pierwsze trudne lata. Dziękujemy Księżom Proboszczom i Wikariuszom naszej Diecezji za życzliwość i wsparcie materialne tego wspólnego dobra całej Diecezji. Wyrazy wdzięczności adresujemy w stronę Was wszystkich, którzy tak ochoczo wsparliście to dzieło modlitwą oraz ofiarnością materialną. W sposób szczególny wyrażamy wdzięczność wszystkim członkom Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej za modlitwę w intencji seminarium i powołań kapłańskich, a także stałe, co miesiąc składane, ofiary materialne na rzecz świdnickiego Domu Ziarna.
Drodzy Przyjaciele, dziś przed nami trud podtrzymania i rozwinięcia tego Bożego dzieła tak, by godnie służyło Kościołowi świdnickiemu, przez należyte przygotowanie kapłanów do pracy duszpasterskiej. Pozostaje ono wciąż dziełem całego naszego lokalnego Kościoła, zarówno duchownych, jak i świeckich. Seminarium może działać tylko dzięki Waszym, umiłowani bracia i siostry, codziennym modlitwom oraz ofiarom, także tym ofiarom, które dzisiaj składacie w darze serca na kolektę, a które zostaną przekazane na potrzeby Seminarium. Wiemy jak ciężko zapracowany jest Wasz grosz, dlatego tym bardziej czujemy się zobowiązani do wytężonej pracy naukowej i wychowawczej, aby tak odpłacić Waszą dobroć serca.
Prosimy, byście dzisiaj, jako członkowie diecezjalnej rodziny, przyjęli od nas serdeczne życzenia: niech Boża Dziecina błogosławi Wam w Waszych codziennych trudach, niech rozświetla światłem nadziei wszelkie mroki zwątpienia i bezsilności, niech napełnia Wasze serca pokojem i ufnością w dar Bożej Opatrzności pośród różnorodnych życiowych trudności.
ks. dr Tadeusz Chlipała, Rektor Wyższego Seminarium Diecezji Świdnickiej
ks. prof. Waldemar Irek, Rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu
Ofiary składane dziś na tacę będą przeznaczone na potrzeby świdnickiego seminarium oraz Papieskiego Fakultetu Teologicznego we Wrocławiu.