Wdzięk, szyk, elegancja - tak można krótko scharakteryzować dyscyplinę ujeżdżenie. Zawodnicy prezentują się w eleganckich frakach i cylindrach, a konie mają pięknie zapleciony grzywy. Celem ujeżdżenia jest harmonijny rozwój naturalnych możliwości i zdolności konia. Szkolenie konia powinno prowadzić do doskonalenia jego naturalnej równowagi, zachowania elastyczności ruchów oraz wyrobienia posłuszeństwa i chęci współpracy z jeźdźcem. Ta konkurencja wymaga od konia dobrego ruchu i charakteru, a od zawodnika oprócz umiejętności jeździeckich - wiele cierpliwości, wytrwałości i ogromnego wyczucia psychiki konia.
Konkursy w ujeżdżeniu rozgrywane są na piaszczystym czworoboku o wymiarach 20 m. na 60 m. Czworobok jest ogrodzony płotkami, a wybrane punkty są oznaczone literami. Jeździec wykonuje określony program, którego jakość wykonania jest oceniana zwykle przez sędziów w 10-cio punktowej skali ocen. Wynik zawodnika podaje się w procentach. W zależności od stopnia trudności wyróżniane są klasy konkursów: L (najłatwiejsza), P, N, C, CC, CS, a w każdej z tych klas istnieje kilkanaście programów, opisujących obowiązkowe ruchy, jakie zawodnik i koń powinni wykonać na czworoboku.
Zaplanowany na niedzielę egzamin na odznaki jeździeckie to forma sprawdzenia podstawowych umiejętności u jeźdźców, którzy chcieliby rozpocząć starty w zawodach. Składa się on z czterech części: stajennej, gdzie trzeba wykazać się umiejętnościami zawiązanymi z czyszczeniem i siodłaniem konia, części ujeżdżeniowej i skokowej – gdzie trzeba się wykazać umiejętnościami jeździeckimi oraz części teoretycznej, gdzie trzeba się wykazać wiedzą o koniach i jeździe konnej.
Polski Związek Jeździecki wprowadził system trzystopniowej odznaki jeździeckiej - brązowej, srebrnej i złotej w 2004 roku. Jego celem jest podniesienie jakości szkolenia w klubach i sekcjach jeździeckich, poprawa bezpieczeństwa osób uczących się jeździć konno, jak i już potrafiących siedzieć w siodle, a także zwrócenie uwagi całego środowiska „koniarzy" na prawidłowe, zgodne z zasadami wiedzy użytkowanie koni.
Niedziela z Kucykiem natomiast to propozycja dla najmłodszych miłośników koni na spędzenie wolnego czasu poza miastem. Stargona zaprasza w godzinach 12.00-14.00 na bezpłatne atrakcje jak: zwiedzanie stajni i przejażdżki na kucyku, całe rodziny.