Prywatny inwestor z Niemiec chce na terenie Gminy Świebodzice, w obrębie Ciernie 5, wybudować 6 takich elektrowni.
Cztery wnioski o wydanie decyzji o warunkach zabudowy wpłynęły do Urzędu Miejskiego w Świebodzicach, dwa bezpośrednio do starostwa, ponieważ na obszarze, na którym inwestor chce usytuować dwa wiatraki, obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
- Od kilku lat stoimy na stanowisku, że wiatraki na terenie Gminy Świebodzic nie mogą powstać – zaznaczył Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz. – Tego typu inwestycja w sposób oczywisty koliduje z priorytetowymi kierunkami rozwoju naszej gminy.
A są nimi – przede wszystkim budowa lotniska dyspozycyjnego, dla którego jest już gotowy projekt, a wojewoda prowadzi postępowanie administracyjne mające na celu wydanie gminie pozwolenie na budowę, a także utrzymanie rolniczego charakteru dzielnicy Ciernie wraz z rozwijającym się budownictwem jednorodzinnym.
- Nie jesteśmy zainteresowani lokalizacją farm wiatrowych, a liczne protesty i wnioski mieszkańców w tej sprawie potwierdzają tylko stanowisko samorządu. Głosy mieszkańców są dla mnie zawsze ważne – podkreślał burmistrz Bogdan Kożuchowicz.
Dwie lokalizacje ewidentnie znajdują się na obszarze bezpośredniego oddziaływania lotniska dyspozycyjnego, co z punktu widzenia gminy jednoznacznie eliminuje postawienie na wskazanym obszarze elektrowni wiatrowych. Uwagi na ten temat zostały już przesłane do Wydziału Budownictwa Starostwa Powiatowego w Świdnicy, który prowadzi sprawę dotyczącą wydawania pozwolenie na budowę.
Natomiast w świebodzickim magistracie toczy się postępowanie administracyjne w związku ze złożeniem 4 wniosków przez inwestora o wydanie warunków zabudowy dla czterech farm wiatrowych. Zgodnie z procedurą o wszczęciu postępowania zostały poinformowane strony, czyli przede wszystkim mieszkańcy terenów sąsiadujących z działkami, na których mają stanąć elektrownie. Tereny te, jak również obszar, na którym inwestor chce postawić wiatraki, należą do osób prywatnych.
Gmina, jako organ właściwy w sprawie wydania decyzji lokalizacyjnej, zobowiązana jest przeprowadzić postępowanie, jednak sytuacja diametralnie się zmieni w obliczu wejścia w życie ustawy, podpisanej kilka dni temu przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę o ograniczeniu budowy elektrowni wiatrowych. Najistotniejszym jej zapisem jest zwiększenie odległości, jakie muszą zachować wiatraki od zabudowań – to dziesięciokrotność ich wysokości.
Nowe przepisy mówią także m. in., że po wejściu w życie zapisów ustawy wszczęte i niezakończone postępowania dotyczące wydania decyzji na tego typu inwestycje zostaną umorzone. Ustawa wejdzie w życie 15 lipca br.