Jarmark Wielkanocny Witoszowie Dolnym to folklorystyczna impreza, która każdego roku cieszy się wyjątkową popularnością. Na trzynastu stoiskach można było oglądać i nabyć palmy, pisanki, stroiki i kartki świąteczne, wyroby rękodzielnicze oraz wiele innych oryginalnych i misternie wykonanych dzieł sztuki ludowej. Smakosze mogli skosztować domowych wypieków i wielkanocnych potraw.
Wiele osób wracających do nas regularnie mówi, że jest to doskonały czas dla rodzin i dla dzieci na rozpoczęcie wiosennego sezonu, poczucia atmosfery zbliżających się świąt – mówi wójt gminy T. Mazurek
A było co podziwiać. Na stołach królowały mazurki, wielkanocne baby, serniki, faszerowane i marynowane jajka, schaby, roladki i wiele wielkanocnych ozdób i dekoracji. Stąd też jury konkursu miało nie lada problem aby wyłonić zwycięzcę tegorocznego jarmarku. Ostatecznie pierwsze miejsce zdobyło KGW z Pankowa. To dla nas duże wyróżnienie, bo raz pierwszy uczestniczymy w jarmaku jako Koło. Działamy dopiero od 14 lutego tego roku. Decyzja o uczestnictwie była jak widać strzałem w dziesiątkę – mówiły panie z Pankowa odbierając zasłużone I miejsce. Swoją premierę miała młodzież z Boleścina zrzeszona wokół Grupy Cesarz Boleścin. Jako jedyni w swojej grupie wiekowej zaprezentowali się z ręcznie wykonanymi ozdobami wielkanocnymi.
Tradycyjnie podczas jarmarku nie zabrakło występu zespołu folklorystycznego. Tym razem w programie wiosenno-wielkanocnym wystąpił Zespół Śpiewaczy „Jubilatki” z Witoszowa Dolnego.
ŚWIĘTO BABY WIELKANOCNEJ W WBYSTRZYCY GÓRNEJ
Już po raz drugi Stowarzyszenie Przyjaciół Bystrzycy Górnej „Trzy Sosny” wraz z Radą Sołecką i miejscową parafią zorganizowało Święto Baby Wielkanocnej.
W sobotę przy smacznych wypiekach i aromatycznej kawie można było podziwiać kulinarne talenty Pań z Bystrzycy Górnej. Centralne miejsce sali przeznaczone było dla wszelkich bab i babeczek, które górowały nad odwiedzającymi świetlicę w Bystrzycy Górnej. W czekoladzie, posypane cukrem pudrem, polane lukrem, czy przyozdobione cukierkami cieszyły się dużym zainteresowaniem i szybko miały swoich nabywców.
Uwagę nie tylko smakoszy świątecznych ciast przyciągały kolorowe palmy, ozdoby świąteczne, szydełkowe kurczaczki , serwetki i filiżanki, czy też baranki.
Atrakcją Święta Baby był występ Teatrzyku Obrzędowego „ TRADYCJA” z prezentacją obrzędu wielkanocnego Pucheroki”. Spektakl przygotowały Pani Sylwia Danasiewicz i Pani Barbara Piórkowska.
Całość święta dopełniło wręczenie certyfikatów na najlepsze mazurki i baby wielkanocne.
POWIATOWE PREZENTACJE STOŁÓW WIELKANOCNYCH W MARCINOWICACH
41 stoisk z wyrobami rzemiosła i rękodzieła artystycznego, wielkanocnych potraw, rozśpiewane stoiska i tłumy zwiedzających - to obraz, który na stałe wpisał się w ten przedświąteczny czas, powiatowych prezentacji stołów wielkanocnych w Marcinowicach. Gminę Świdnica reprezentowało 5 organizacji: KGW Pszenno, Sołectwo Grodziszcze, KGW Bojanice, Zespół Śpiewaczy „Kądziołeczka” i Malabar A.Gosthorska z Pogorzały. Wystawcy prześcigali się w kulinarnych przysmakach. Grodziszcze zachęcało do skosztowania zupy z rzeżuchy, Pszenno i Bojanice „kusiło” smakowitymi ciastami, a Kądziołeczki do tradycyjnych wiejskich specjałów. Przyprawy z Pogorzały na stałe wpisały się jako składniki wielu potraw i deserów przyrządzanych właśnie na wielkanocne stoły.
Ciekawostką w Marcinowicach była prezentacja wielkanocnej tradycji przedstawicieli partnerskich powiatów powiatu świdnickiego. Swoje stoły zaprezentowali górale z Zakopanego, kaszubi z powiatu kartuskiego, goście z Łowicza oraz Czesi z Jicina. Wszyscy chętni mogli także spróbować prezentowanych potraw.