Dokumenty składane w wersji papierowej docierają do weryfikacji bez jednego z najważniejszych elementów, czyli podpisu. Jego brak skutkuje wydłużeniem procedury. Pracownik ZUS-u musi kontaktować się z wnioskodawcą, by ten złożył dokumenty jeszcze raz. Według informacji przekazywanych przez ZUS, takich dokumentów może być nawet 10 procent. Jest to uciążliwe i bardzo utrudnia wykonywanie obowiązków pracownikom Zakładu. Warto pamiętać, że pracowników przygotowujących dokumenty jest również mniej. Tak jak w innych gałęziach życia, tak również w ZUS-ie część pracowników wykonuje swoją pracę zdalnie lub korzysta z urlopów.
- Blisko 10 procent wszystkich wniosków jest bez podpisu. Prosimy, aby przekazywać wyłącznie prawidłowo wypełnione wnioski. To ułatwi nam pracę. Nie trzeba wtedy uruchamiać specjalnej procedury, w której trzeba poinformować wnioskodawcę o błędach – tłumaczą pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Najważniejszym czynnikiem szybkiego rozpatrzenia wniosków jest ich prawidłowe wypełnienie. Proszą o to, aby zadbać o te rzeczy przed ich złożeniem. W razie problemów warto również skorzystać z pomocy telefonicznej lub poradników w Internecie.