- W dość krótkim terminie realizacji, tj. od 30 marca 2016 r. do 15 października 2016 r. dokonano modernizacji nie tylko ciągu technologicznego, ale również przebudowano budynek stacji wraz z pomieszczeniami dozowania reagentów, które obecnie spełniają obowiązujące przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy – wyjaśnia Dorota Borkowska, prezes spółki WiK. Prace rozpoczęły się od zamontowania i uruchomienia filtra zastępczego wraz z dozownikami środków chemicznych na zewnątrz budynku stacji.
Wykonanie tymczasowej instalacji technologicznej pozwoliło na rozpoczęcie robót wewnątrz budynku, a także zapewniało ciągłość dostawy wody odbiorcom w Żelazowie, Żółkiewce, Kostrzy, Godzieszówku, Goczałkowie, Rogoźnicy i Goczałkowie Górnym. Z problemem nieodpowiedniej jakości wody, pod względem wizualnym, ok. 3600 mieszkańców tych miejscowości zmagało się prawie od początku powstania stacji, czyli od 1997 r., dlatego też zapadła decyzja o konieczności jej modernizacji.
Oprócz szeregu prac architektoniczno–konstrukcyjnych (m.in. rozbiórka stropu i montaż nowego sufitu, rozbiórki ścian działowych i budowa nowych) i elektrycznych wykonano również prace sanitarno-technologiczne (m.in. zdemontowano istniejącą technologię uzdatniania wody i wybudowano nową, wyremontowano obudowę studni głębinowej nr I, wybudowano zbiornik wody surowej wraz z wieżą napowietrzającą, a także wyremontowano trzy zbiorniki wody czystej).
- Dzięki napowietrzaniu wody surowej oraz poprzez zastosowanie dwustopniowej, zamiast jednostopniowej filtracji wody, znacznej poprawie uległy właściwości organoleptyczne wody – mówi Dorota Borkowska.
W wyniku inwestycji powstał nowoczesny, w pełni zautomatyzowany i monitorowany obiekt. Wykonawcą robót było konsorcjum firm: Funam sp. z o.o. z Wrocławia i Krevox Europejskie Centrum Ekologiczne sp. z o.o. z Warszawy.