W przededniu Święta Wojska Polskiego pięciu wyjątkowych żołnierzy dostało awanse na stopnie podoficerskie. Awansowani to zasłużeni w walce o wolność w czasie II wojny światowej, uczestnicy walk frontowych, Sybiracy, którzy swoim życiem zapisali piękną kartę w historii kraju. Choć dziś już wiekowi, w stanie spoczynku, wciąż cieszą się dobrym zdrowiem, uczestniczą w życiu społecznym i z dumą przywdziewają mundur polskiego żołnierza.
Mianowania z rąk Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Kłodzku, wz. mjr Marka Tomaszewskiego otrzymali: Zygmunt Szlosek, Zdzisław Komarnicki, Zbigniew Zaniewski, Władysław Bielak oraz Tadeusz Zakrzewski – ten ostatni to mieszkaniec Gminy Stare Bogaczowice, który został zaproszony na uroczystość do Świebodzic. Gratulacje i dyplomy szacownym gościom wręczył burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz, a także obecny na uroczystości wójt Starych Bogaczowic Leszek Świętalski. Wiele ciepłych słów zaproszeni usłyszeli także od gospodyni uroczystości, dyrektor MBP Małgorzaty Grudzińskiej.
Wśród zaproszonych gości byli także Alfons Daszyński i Julian Lech, członkowie Związku Sybiraków w Świebodzicach, jednego z bardziej aktywnych i wciąż licznych w Polsce. Członkowie naszego koła mogą się poszczycić wieloma najwyższymi odznaczeniami wojskowymi i cywilnymi. W imieniu mianowanych żołnierzy podziękowania składał Zbigniew Zaniewski.
- To dla nas ważna uroczystość, my nadal czujemy się związani z Wojskiem Polskim – podkreślał.
- Jesteście prawdziwymi autorytetami, reprezentując najwyższe wartości i niezłomne postawy życiowe. To niezwykle cenne, że członkowie Związku Sybiraków nadal tak aktywnie uczestniczą w życiu miasta, chociażby patronując Gimnazjum nr 1 i spotykając się z młodzieżą. Dla niej to najlepsza, żywa lekcja historii. Czuję się zaszczycony mogąc uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu – mówił burmistrz Bogdan Kożuchowicz.
W trakcie spotkania, na gorąco, zrodził się pomysł, by spisać wspomnienia uczestników walk wyzwoleńczych i wydać je w formie książki. W podobny sposób udało się ocalić wspomnienia pierwszych, powojennych osadników w mieście. Biblioteka zebrała je w dwóch tomach pod wspólnym tytułem projektu „Pionierzy Świebodzic”.