Na szczęście był to tylko element interaktywnego widowiska pod tytułem „Cena wolności”, które odbyło się w Gimnazjum nr 1 w Jaworzynie Śląskiej z okazji 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.
Widzowie przybyli na spektakl zostali dosłownie przeniesieni w realia stanu wojennego. Młodzi aktorzy – uczniowie gimnazjum - doskonale wczuli się w rolę milicjantów, zomowców oraz opozycjonistów. W trakcie spektaklu można było zapisać się do Komitetu Strajkowego Solidarności, a w konsekwencji oberwać za to milicyjną „pałą”! Cała sala okazała się jedną wielką sceną, a udział w inscenizacji wziął każdy z obecnych. Światło, nastrojowe efekty dźwiękowe i muzyka oraz interakcja aktorów z widzami, stworzyły niepowtarzalny klimat. Po ciele przechodził dreszcz. Z wielu oczu popłynęły łzy. Czas cofnął się o trzydzieści lat. Wychodzący widzowie podkreślali wiele razy: „Mocne, autentyczne przeżycie”.
O scenariusz, oprawę dźwiękową i świetlną zadbali Joanna i Sylwester Bartczak. Joanna na co dzień uczy w jaworzyńskim Gimnazjum, natomiast jej małżonek szefuje miejscowemu Ośrodkowi Kultury. Przy realizacji widowiska pomagała także nauczycielka stażystka - Dagmara Gruszczyńska. Oprawę muzyczną wzbogacił zespół gitarowy „Word Pick” pod przewodnictwem Sebastiana Grajaszka.
Po uwolnieniu z „internowania” Przewodniczący Kazimierz Kimso podziękował młodzieży Gimnazjum za widowisko i przekazał na ręce Dyrektora Gimnazjum - Krzysztofa Sołtysa - książki o Dolnośląskiej Solidarności.