W zimny i ciemny jesienny wieczór można było przechadzać się po piętrach gmachu Biblioteki i w białych bawełnianych rękawiczkach – które nadawały odwiedzającym wygląd włamywaczy-artystów – przeglądać leżące na okrytych czarnym suknem stołach przedziwne książki.
Witajcie w krainie kolorowych plamek i czarno-białych opowieści tuszem na kartach wykonanych z czerpanego papieru. Taniec figur geometrycznych. Artystyczna awaria prasy drukarskiej. Książki w różnym formacie, maleńkie i ogromne, niepokoiły barwami, ukazywały ciągle te same dziwne profile twarzy, jedna z nich opowiadała historię słowa „Elan”. Dziewczynki w białych bluzkach nosiły po schodach duże czarne litery, układające się w słowo „Most”. Każdy został obdarowany albumem.
Z zamyślenia wyrywa oglądających dźwięk dzwonu, po którym głos zabiera dyrektor Biblioteki, Adriana Miara. – Książki artystyczne to niepowtarzalne dzieła sztuki, które zaspokajają zarówno intelektualne, jak i artystyczne potrzeby czytelników. Ich przesłanie jest gdzieś pomiędzy – jest mostem.
Po niej wypowiada się autor wyboru tekstów, Piotr Grobliński. – Widzimy tu powracające metafory: morza, łodzie – duch Heraklita przyświeca twórczości profesora, który niegdyś ilustrował jego dzieło. To próba uchwycenia czegoś stałego w świecie, w którym wszystko płynie. Most między niebem a ziemią. Most jako drabina.
– Jeśli umysł jest więzieniem, to słowo jest pilniczkiem, którym malarz może przecinać kraty, a obraz może być okienkiem, które otwiera poeta. Mosty to połączenia między ludźmi, zdarzeniami, wspomnieniami. Metafora, która ukazuje nam sens sensu.
– Jestem wzruszony doszczętnie – odpowiada poeta-malarz, dziękując za przyjęcie, jakiego doznał w Świdnicy. Jako specjalny dar otrzymał wykonany przez Andrzeja Kucharskiego szklany portrecik Świdnickiego Szpaka 2009.
Można było obejrzeć prace o tytułach: „Rytmy jałowych miejsc do kontemplacji”, „Szczeliny”, „Apropos Chopin”, „Ściany” i wiele innych.
Profesor Bartczak wykorzystuje w swoich pracach m. in. technikę monotypii rysowanej, drippingu i collage’u, rysuje tuszem, ołówkiem i kredką. Jego prace znane są daleko poza granicami Polski, wystawiano je w Belgii, Austrii, Francji, Niemczech, Włoszech, Szwecji i w USA. Znajdują się one w wielu muzeach, bibliotekach i kolekcjach prywatnych w kraju, w Europie i w Ameryce Północnej.
Profesor jest wykładowcą na Wydziale Grafiki i Malarstwa ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi i na Wydziale Artystycznym AHE. Zajmuje się także grafiką artystyczną, rysunkiem, malarstwem, tkaniną unikatową, obiektami przestrzennymi i ceramiką, a od 1975 roku stworzył ponad 1500 książek artystycznych. Pisze wiersze.