Dziesięciu kandydatów ubiega się o prezydencki stołek. Przyjrzyjmy się nim (zachowaliśmy kolejność alfabetyczną, podobnie jak Państwowa Komisja Wyborcza w obwieszczeniu z 17 maja):
1) JUREK Marek, lat 49, wykształcenie wyższe historyczne, wykonujący zawód historyka, miejsce pracy: Fundacja Św. Benedykta, zamieszkały w Wólce Kozodawskiej gmina Piaseczno, członek Prawicy Rzeczypospolitej.
Marek Jurek już czwartą kadencję jest posłem. Publicznie działa od 1978 r. Był współzałożycielem Ruchu Młodej Polski (w latach siedemdziesiątych) i Zjednoczenia Chrześcijańsko - Narodowego (w 1989 r.). W latach 1995-2001 zasiadał w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, a w roku 1995 był jej przewodniczącym. W latach 2005-2007 pełnił funkcję Marszałka Sejmu RP. Przez pewien czas był wiceprezesem Prawa i Sprawiedliwości.
2) KACZYŃSKI Jarosław Aleksander, lat 61, wykształcenie wyższe prawnicze, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, zamieszkały w Warszawie.
Jarosław Kaczyński jest doktorem nauk prawnych, twórcą i prezesem partii politycznych Porozumienie Centrum oraz Prawo i Sprawiedliwość. Był senatorem w I kadencji i wraz z bratem Lechem (zmarłym tragicznie 10 kwietnia urzędującym prezydentem RP) w tym czasie był bliskim współpracownikiem Lecha Wałęsy. Posłem jest piątą kadencję, od lipca 2006 r. do listopada 2007 r. pełnił funkcję premiera.
3) KOMOROWSKI Bronisław Maria, lat 58, wykształcenie wyższe historyczne, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, zamieszkały w Warszawie, członek Platformy Obywatelskiej Rzeczypospolitej Polskiej.
Bronisław Komorowski nie opuścił w Sejmie żadnej kadencji. W rządzie Jerzego Buzka był ministrem obrony narodowej, od trzech lat pełni funkcję marszałka Sejmu. Od 10 kwietnia tymczasowo wykonuje obowiązki Prezydenta RP. W Platformie Obywatelskiej jest od początku jej istnienia.
4) KORWIN-MIKKE Janusz Ryszard, lat 67, wykształcenie wyższe filozoficzne, wykonujący zawód publicysty i wydawcy, miejsce pracy: Oficyna Konserwatystów i Liberałów, zamieszkały w Józefowie, powiat otwocki, członek partii politycznej Wolność i Praworządność.
Janusz Korwin-Mikke liberałem jest od zawsze, w 1978 r. założył seminarium ,,Prawica * Liberalizm * Konserwatyzm”. W latach 1991-92 był posłem na Sejm. Już w 1995 r. chciał zostać prezydentem RP, uzyskał wtedy 2,4 proc. Prowadzi kampanie przeciwko podwyżkom podatków i postuluje przywrócenie kary śmierci, a w 2003 stanął na czele Obywatelskiego Komitetu na rzecz wolnego obrotu surowcami wtórnymi, występował w obronie sklepów z odzieżą używaną.
5) LEPPER Andrzej Zbigniew, lat 56, wykształcenie średnie, wykonujący zawód rolnika, miejsce pracy: własne gospodarstwo rolne, zamieszkały w Zielnowie gmina Darłowo.
Andrzej Lepper w 1991 r. zainicjował powołanie Związku Zawodowego Samoobrona, a następnie partii Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej. W obu organizacjach był prezesem. W latach dziewięćdziesiątych zyskał sławę organizując liczne protesty rolników. W 2001 r. został posłem na Sejm, a następnie wicemarszałkiem. W 2003 r. został posłem do Parlamentu Europejskiego. Kilkakrotnie kandydował na urząd prezydenta, ostatnio w 2005 r. Od maja do września 2006 r. i od października 2006 r. do lipca 2007 r. był wicepremierem w rządzie PiS. Został skazany w sprawie związanej z tzw. seksaferą w Samoobronie. PKW początkowo odmówiła rejestracji Leppera na prezydenta, ale na mocy postanowienia sądu z grudnia 2009 r. o umorzeniu postępowania karnego przeciwko Andrzejowi Zbigniewowi Lepperowi w zakresie określonym wyrokiem wznowieniowym zezwoliła na rejestrację jego komitetu.
6) MORAWIECKI Kornel Andrzej, lat 69, wykształcenie wyższe w zakresie nauk fizycznych, emerytowany nauczyciel akademicki, zamieszkały we Wrocławiu.
Kornel Morawiecki to założyciel i przewodniczący Solidarności Walczącej. Już w 1990 r. chciał się ubiegać o urząd prezydenta, ale nie udało mu się zebrać wymaganych 100 tys. podpisów. Za działalność na rzecz niepodległości Polski decyzją został odznaczony przez prezydenta Kazimierza Sabbata Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W czerwcu 2007 r. odmówił przyjęcia z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego proponowanego mu w 25-lecie powstania "Solidarności Walczącej" Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski, gdyż uznał, że reprezentowanej przez niego organizacji należy się najwyższe polskie odznaczenie – Order Orła Białego. Jeszcze rok temu prowadził zajęcia ze studentami w Instytucie Matematyki Politechniki Wrocławskiej.
7) NAPIERALSKI Grzegorz Bernard, lat 36, wykształcenie wyższe politologiczne, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, zamieszkały w Szczecinie, członek Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Grzegorz Napieralski karierę polityczną rozpoczął w wieku 21 lat, gdy w 1995 r. wstąpił do Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej oraz do jej organizacji młodzieżowej - Frakcji Młodych. Po dwóch latach został sekretarzem SdRP w Szczecinie, a po następnych dwóch - sekretarzem SLD w województwie zachodniopomorskim. W 2004 r. został wiceprzewodniczącym rady krajowej Sojuszu, a rok później Sekretarzem Generalnym. Od czerwca 2008 r. pełni funkcję przewodniczącego partii, jest też przewodniczącym Klubu Parlamentarnego "Lewica".
8) OLECHOWSKI Andrzej Marian, lat 62, wykształcenie wyższe ekonomiczne, wykonujący zawód ekonomisty, miejsce pracy: samodzielna działalność gospodarcza, zamieszkały w Warszawie, który złożył następujące oświadczenie: byłem współpracownikiem organów bezpieczeństwa państwa w rozumieniu przepisów powołanej ustawy.
Andrzej Olechowski jest członkiem rad nadzorczych: Banku Handlowego, Euronetu, Layetana Developments Polska oraz MCI Management S.A., członkiem komitetów doradczych: ACE, Citigroup Europe, Macquarie European Infrastructure Fund. Był ministrem finansów w 1992 r. i ministrem spraw zagranicznych w latach 1993-95. Kandydował w wyborach prezydenckich w 2000 r. Był też współzałożycielem Platformy Obywatelskiej, ale teraz nie należy do żadnej partii.
9) PAWLAK Waldemar, lat 50, wykształcenie wyższe techniczne, zajmujący kierownicze stanowisko państwowe, pełniący funkcję Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Gospodarki, zamieszkały w Kamionce gmina Pacyna, członek Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Waldemar Pawlak jest ministrem gospodarki i wiceprezesem Rady Ministrów. Funkcję premiera pełnił w 1992 r. oraz w latach 1993-1995. Jest posłem nieprzerwanie od 1989 r. Prezesuje Polskiemu Stronnictwu Ludowemu, jest też prezesem Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.
10) ZIĘTEK Bogusław Zbigniew, lat 45, wykształcenie średnie, wykonujący zawód polityka, miejsce pracy: Wolny Związek Zawodowy „Sierpień 80", zamieszkały w Markowiźnie gmina Ogrodzieniec, członek Polskiej Partii Pracy - Sierpień 80.
Bogusław Ziętek to lider Polskiej Partii Pracy oraz przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego Sierpień 80. Związkiem i partią kieruje od września 2005 r. Od lat organizuje liczne akcje protestacyjnych w obronie praw i interesów pracowniczych (strajkował z m.in. hutnikami, górnikami, pielęgniarkami i pracownikami hipermarketów).
Kalendarz wyborczy:
* do 6 czerwca szefowie gmin powołają obwodowe komisje wyborcze i sporządzą spisy wyborców,
* do 10 czerwca można składać wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania, do tego dnia też wyborcy przebywający czasowo na obszarze gminy, w której nie są zameldowani oraz wyborcy nigdzie niezamieszkali mogą wnioskować o dopisanie do spisu wyborców,
* do 15 czerwca wyborcy niepełnosprawni mogą składać wnioski o dopisanie ich do spisu w wybranym obwodzie głosowania,
* do 17 czerwca wyborcy przebywający na polskich statkach morskich mogą składać wnioski o wpisanie do spisu wyborców w obwodach głosowania utworzonych na tych statkach, podobnie wyborcy przebywający za granicą mogą wnioskować o wpisanie do spisu wyborców w obwodach głosowania utworzonych za granicą,
* 18 czerwca o godz. 24.00 zapadnie cisza wyborcza,
* 20 czerwca w godz. 6.00-20.00 odbędzie się głosowanie.
Gdzie będziemy głosować?
Siedziby obwodowych komisji wyborczych w Świdnicy:
* Świdnicki Ośrodek Kultury - TEATR MIEJSKI - Rynek 43 - lokal dostosowany do potrzeb wyborców niepełnosprawnych,
* Świdnicki Ośrodek Kultury - GALERIA FOTOGRAFII - Rynek 44 - lokal dostosowany do potrzeb wyborców niepełnosprawnych,
* Miejska Biblioteka Publiczna - SALA CYSTERSKA, I piętro - ul. Franciszkańska 18 - lokal dostosowany do potrzeb wyborców niepełnosprawnych,
* Zespół Szkół Ekonomicznych - ul. Księżnej Agnieszki 2 - Szkoła Podstawowa Nr 6, HOL - ul. Wodna 5-7,
* Przedszkole Nr 3 - ul. Okrężna 30 - Gimnazjum Nr 4, STOŁÓWKA - ul. Jodłowa 21,
* Gimnazjum Nr 4 - SALA GIMNASTYCZNA - ul. Jodłowa 21,
* Niepubliczna Katolicka Szkoła Podstawowa Caritas Diecezji Świdnickiej - ul. Kraszowicka 27,
* Szkoła Podstawowa Nr 315 - pl. Wojska Polskiego 3,
* Szkoła Podstawowa Nr 8 - SALA GIMNASTYCZNA - ul. Wałbrzyska 39,
* Szkoła Podstawowa Nr 8 - AULA– BUDYNEK GŁÓWNY - ul. Wałbrzyska 39,
* Szkoła Podstawowa Nr 6 - SALA GIMNASTYCZNA - ul. Wodna 5-7,
* Świdnicki Ośrodek Kultury - Klub „BOLKO” - Plac Grunwaldzki 11,
* Przedszkole Nr 6 - ul. Komunardów 2,
* Miejska Biblioteka Publiczna - HOL II PIĘTRO - ul. Franciszkańska 18 - lokal dostosowany do potrzeb wyborców niepełnosprawnych,
* Gimnazjum Nr 2 - SALA GIMNASTYCZNA - ul. Ofiar Oświęcimskich 30 - lokal dostosowany do potrzeb wyborców niepełnosprawnych,
* Gimnazjum Nr 2 – STOŁÓWKA - ul. Ofiar Oświęcimskich 30,
* Przedszkole Nr 15 - ul. Ofiar Oświęcimskich 45a,
* Przedszkole Nr 14 - ul. Mieczysława Kozara Słobódzkiego 10,
* Gimnazjum Nr 1 - ul. Mieczysława Kozara Słobódzkiego 21,
* Szkoła Podstawowa Nr 4 - ul. Karola Marcinkowskiego 4/6,
* Młodzieżowy Dom Kultury - ul. Karola Marcinkowskiego 4/6,
* Przedszkole Nr 16 - ul. Karola Marcinkowskiego 10 - lokal dostosowany do potrzeb wyborców niepełnosprawnych,
* Spółdzielnia Mieszkaniowa - ul. Marii Skłodowskiej-Curie 10,
* Gimnazjum Nr 3 - ul. Saperów 27a,
* III Liceum Ogólnokształcące - ul. Kościelna 32,
* Szkoła Podstawowa Nr 1 - SALA Nr 16 - ul. Galla Anonima 1 - lokal dostosowany do potrzeb wyborców niepełnosprawnych,
* Szkoła Podstawowa Nr 1 - SALA Nr 30 - ul. Galla Anonima 1 - lokal dostosowany do potrzeb wyborców niepełnosprawnych,
* Regionalny Szpital Specjalistyczny „Latawiec” - ul. Leśna 27-29,
* Areszt Śledczy - ul. Trybunalska 16.