Bądź Eko, nie wybieraj plastiku
Celem akcji jest eliminacja wszechobecnych tzw. „foliówek” z naszego otoczenia. Każda nasza decyzja w trakcie robienia zakupów może mieć zbawienny wpływ na środowisko. Wybierając konkretne artykuły, zwracajmy chociażby uwagę na to, w jaki sposób są zapakowane. Im mniej opakowany jest dany produkt, tym lepiej. Oczywistą podstawą jest zmiana własnych nawyków zakupowych, szczególnie przy kasie, gdzie na klientów czekają płatne, plastikowe reklamówki, w które najczęściej pakujemy zakupy. Wyprodukowanie jednej torebki foliowej zajmuje sekundę. Używamy jej pokonując drogę ze sklepu do domu, czyli średnio 20 – 30 minut. Pierwsza wyprodukowana na świecie torba foliowa jeszcze się nie rozłożyła. Upłynęło od tego czasu bowiem 50 lat, a potrzebnych jest dziesięć razy tyle!
Zagrożenie jest poważne
Alternatywą dla tzw. „foliówek” są torby wykonane z materiału takiego jak bawełna albo juta. Są zdecydowanie bardziej wytrzymałe od swoich „sztucznych” odpowiedników, ale przede wszystkim nie są obciążeniem dla środowiska. Rocznie przez foliówki umiera na świecie 2 miliony zwierząt – pokazują dane statystyczne. Połknięta torebka foliowa może utknąć w ich przewodzie pokarmowym. Zwierzęta morskie mylą jednorazówki z pokarmem. Dla ryb to śmiertelna pułapka, wpadają w nie i duszą się lub umierają z głodu. Ptaki wodne zaplątują się w foliówki podczas nurkowania.
Zmiana jest w nas
Każdy mieszkaniec Świdnicy może taką torbę dostać praktycznie za darmo. Wystarczy, że w okresie od 21 do 22 kwietnia zgłosi się do Urzędu Miejskiego w Świdnicy do Wydziału Gospodarki Odpadami, do pokoju nr 2 i zostawi jedną plastikową reklamówkę, a w zamian otrzyma ekologiczną torbę wykonaną z materiału.
- Od samego początku akcje ekologiczne organizowane przez Wydział Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego cieszą się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców. Istotną kwestią w zakresie prowadzonej selektywnej zbiórki odpadów jest edukacja, która traktowana jest przez nas priorytetowo – mówi Krystian Werecki, dyrektor wydziału.