Ważną rzeczą jest, jak mówi, świadomość form pomocowych, jakie przysługują członkom koła. W tym celu są organizowane liczne spotkania informacyjne. 6 marca 2014 r. w CAS Karmel zostało zorganizowane spotkanie informacyjne z Beatą Galewską, dyrektor PCPR w Świdnicy, Katarzyną Sznajder, pracownikiem PCPR. Na zaproszenie prezesa przybyła także Barbara Bryja, wiceprezes Zarządu Okręgu Dolnośląskiego Związku Niewidomych we Wrocławiu. Na spotkanie przybyło ponad 60 członków koła.
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie generalnie świadczy usługi i pomoc dla osób niepełnosprawnych, nie tylko dla osób niedowidzących. Realizujemy szereg zadań, które wynikają z ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, a także podejmujemy się realizacji wielu programów, które pojawiają się na stronie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - mówi Beata Galewska.
Wśród wielu cennych informacji, przekazanych przez Beatę Galewską, ważne było przedstawienie źródeł dofinansowania, możliwych do pozyskania przez osoby niepełnosprawne. Są to środki finansowe z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dofinansowanie do turnusów rehabilitacyjnych, likwidacja barier architektonicznych, technicznych i w komunikowaniu się, przyznawanie środków na dofinansowanie sprzętu ortopedycznego, rehabilitacyjnego, to tylko niektóre z form dofinansowań, o które mogą się ubiegać osoby niepełnosprawne. Także organizacje pozarządowe, które złożyły wnioski w terminie znacznie wcześniejszym, bo do 30 listopada ubiegłego roku, mają możliwość w roku bieżącym otrzymania dofinansowania na organizację różnego rodzaju imprez kulturalno - sportowych i turystycznych. W ramach tego funduszu przeznaczono do dyspozycji powiatu świdnickiego kwotę 2 921 000 zł. Rada Powiatu 3 kwietnia br. zdecyduje na jakie cele je przeznaczy. Wstępnie szacuje się, że około 1 089 000 zł zostanie przeznaczonych na rehabilitację społeczną i zawodową osób niepełnosprawnych.
Drugim źródłem dofinansowania jest budżet państwa. W ramach projektu "Aktywny samorząd" można pozyskać środki na aktywizację zawodową niepełnosprawnych. Kolejnym źródłem jest Europejski Fundusz Społeczny. Kto pragnie skorzystać z jego oferty i poszerzyć swoje kompetencje zawodowe i społeczne, powinien skontaktować się z PCPR w Świdnicy. Czwartym źródłem jest budżet powiatu, w ramach którego są podejmowane działania z zakresu ochrony zdrowia psychicznego, w które włączył się Urząd Miejski w Strzegomiu.
- Powołaliśmy zespół ochrony zdrowia psychicznego w powiecie - informuje dyrektor PCPR . W październiku zostanie zorganizowana konferencja pt. Ochrona zdrowia psychicznego. W planach jest organizacja punktów konsultacji psychiatrycznej. Dyrektor PCPR w Świdnicy zachęca do udziału w projekcie "Droga do aktywności", w ramach którego przygotowano wiele atrakcyjnych form doskonalenia się osób niepełnosprawnych. W powiecie działa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych, w skład której wchodzą przedstawiciele organizacji pozarządowych. Usługi psychologiczne i prawnicze świadczy Punkt Interwencji Kryzysowej przy ul. Żeromskiego w Świdnicy. W stronę władz samorządowych gminy Strzegom popłynęły słowa podziękowania i uznania za współdziałanie i pomoc niesioną osobom niepełnosprawnym. - Dzięki wsparciu burmistrza Strzegomia i Urzędu Miejskiego nasze stowarzyszenie może właściwie się rozwijać. Zawsze uzyskujemy pomoc, kiedy tylko poprosimy - stwierdza Andrzej Zontek, prezes Koła w Strzegomiu.
(Grażyna Kuczer)