Nasz historyczny skład porusza się po najstarszym fragmencie tzw. Podsudeckiej Magistrali Kolejowej. Jej początki sięgają pierwszej połowy XIX w. W lipcu 1844 r. Towarzystwo Kolei Wrocławsko – Świdnicko – Świebodzickiej oddało do użytku linię łączącą Świdnicę z otwartą rok wcześniej linią kolejową Wrocław – Świebodzice. W następnych dekadach linia była wydłużana by uzyskać swój ostateczny kształt w 1876 r. Skład pociągu tworzy lokomotywa parowa TKt48-18 z 1951 r. oraz 3 wagony osobowe serii Ci28 i Bi29 z lat 1928-1930. Podróżni mogą kupić bilet w jedną lub dwie strony oraz zwiedzić zabytki miasta i placówki Fundacji.
Młynarz
10 00 Jaworzyna Śląska
10 45 -Dzierżoniów
W programie zwiedzanie z przewodnikiem Dzierżoniowa- bramy Gór Sowich. Na szczególną uwagę odwiedzających zasługuje Rynek z Ratuszem i szeregiem historycznych kamienic reprezentujących niemal wszystkie style i epoki w architekturze.Prawdziwą perłą jest Kościół pw. MB Królowej Polski - dawny zbór ewangelicki zaprojektowany przez Carla Gottarda Langhansa- twórcy m.in Bramy Brandeburskiej. Miłośników dawnej techniki zapraszamy do Muzeum Miejskiego gdzie prezentowana jest jedna z największych w kraju kolekcja zabytkowych radioodbiorników Diora. Na zakończenie zwiedzania przejście do zabytkowego Młynu Hilberta - największego sprawnego i kompletnego młynu zbożowego na Dolnym Śląsku. Początki młyna sięgają pierwszej połowy XIX stulecia. Karol Zygmunt Hilbert, śląski przemysłowiec i filantrop, w 1837 r. uruchomił w Bielawie pierwszy na Śląsku parowy młyn. Po 30 latach zdecydował się przenieść działalność do Dzierżoniowa gdzie w budynku dawnej farbiarni uruchomił nowy zakład.
15 24 - wyjazd z Dzierżoniowa
16 00 - Jaworzyna Śląska
Kolejarz
11 15-wyjazd z Dzierżoniowa
12 01 -Jaworzyna Śląska
Zwiedzanie Muzeum Kolejnictwa na Śląsku gdzie znajduje się jedna z największych kolekcji zabytkowego taboru kolejowego w Polsce. Ponad 140 pojazdów kolejowych-lokomotyw parowych,spalinowych i elektrycznych,wagonów oraz innych pojazdów szynowych prezentowanych na terenie zespołu dawnej parowozowni w Jaworzynie Śląskiej.W Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku zobaczyć warto:
-czynne historyczne pojazdy kolejowe m.in parowóz TKt48-18 , najstarszą sprawną lokomotywę spalinową w Polsce Deutz OMZ czy czechosłowacki szynobus 830 z 1959 r.
-kolekcję ponad 40 zabytkowych lokomotyw parowych m.in. unikatowe TKH2-12 z 1890 roku ( najstarszy parowóz w kolekcji), Pt31-49 ( pierwszy w Polsce parowóz pospieszny), prototypową polską lokomotywę elektryczną EP23-001 z 1972 roku czy wagon pancerny z 1941 roku.
-wystawy poświęcone śląskiej technice i przemysłowi
-unikatową makietę kolejową w skali H0 zarządzanej autentycznymi urządzeniami nastawniczymi
14 20 wyjazd Jaworzyna Śląska
15 0711 Dzierżoniów
CENY :
60 zł normalny
50 zł- ulgowy
Opłata za przejazd zawiera w cenie zwiedzanie jednej z placówek oraz przejazd w obie strony.
JAK KUPIĆ BILET?
Muzealne Pociągi Specjalne objęte jest obowiązkową rezerwacją miejsc.
Rezerwacje przyjmowane są wyłącznie na adres e-mail: rezerwacje@muzeatechniki.pl,
W treści maila prosimy podać: Imię i Nazwisko dokonującego rezerwacji, numer telefonu oraz ilość rezerwowanych biletów (ulgowych i normalnych) oraz informację o dzieciach poniżej 3-ego roku życia,
W odpowiedzi otrzymacie Państwo zwrotny e-mail z danymi do przelewu i potwierdzenie rezerwacji,