Świdnica: Zapisz się do „Klubiku Mamy i Taty”
Aktualizacja: 12:47
Autor: red.
Tematyczne spotkania odbywać się będą cyklicznie – raz w miesiącu. Planowane jest sześć spotkań w formie warsztatów. Organizatorzy kierują tą formę wsparcia głównie do rodziców i opiekunów dzieci do 6. roku życia.
Pierwsze spotkanie pt. „Co zamiast klapsa i krzyku?” poprowadziła Małgorzata Czerwińska, psycholog, psychoterapeuta, trener Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Autorka wielu programów szkoleniowych dla firm i instytucji posiadająca doświadczenie w prowadzeniu psychoterapii indywidualnej i grupowej. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się jak czuje się karane dziecko i jakie skutki uboczne pociąga za sobą kara. Ciekawą i pouczającą częścią spotkania było uświadomienie rodzicom powodów złego zachowania u dzieci i pokazanie właściwych metod wychowawczych oraz możliwości panowania nad swoimi emocjami.
Niestety kara to najczęściej wybierana metoda wychowawcza, po którą sięgają rodzice, gdy dziecko nie zachowuje się zgodnie z ich oczekiwaniami. Warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie: czy poprzez karę osiągniemy to, co poprzez wychowanie chcemy przekazać swoim dzieciom? Czy dzięki nakazom, zakazom, klapsom i straszeniu będą umiały przestrzegać zasad, będą potrafiły szanować siebie i innych, kochać i być kochane, będą samodzielne, otwarte i szczęśliwe? Na pewno NIE. Na początku kara może wydawać się skuteczna, ale później okazuje się mało przydatna, ponieważ wywołuje u dzieci przykre emocje, z którymi często nie potrafią sobie poradzić. Krzyk czy klaps powoduje u dziecka strach, więc przestaje ono zachowywać się źle, nie rozumiejąc jednak, dlaczego nie wolno tak robić. Krzywda jakiej dziecko doznaje od najbliższych powoduje, że czuje się bezwartościową, złą i odrzuconą osobą.
Pomimo tego że kochamy swoje dzieci wielu z nas czasami traci cierpliwość. Dlaczego? Z niewiedzy w jaki inny sposób sprawić by dziecko było posłuszne, z bezsilności po zastosowaniu znanych nam metod … wtedy pojawia się złość. Nie pozwólmy by negatywne emocje brały nad nami górę.
Pamiętajmy - dzieci maja prawo do tego, by traktowano je z szacunkiem.
Następne spotkanie planowane jest na 22 stycznia 2014 r.
Temat: „Słowa mają moc” - o chwaleniu i docenianiu dzieci.
Miejsce: Sudeckie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, przy ul. Długiej 33, sala nr 5.
Informacji na temat warsztatów udziela Pani Beata Oleksy - tel. 607308673.
oraz Punk Interwencji Kryzysowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy -
nr tel. 074/851-50-24, 074/851-50-25
(Małgorzata Chodyniecka Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie)