W tym roku sezon muzyczny w Kościele Pokoju zostanie otwarty już na początku maja. Kiedy po długiej zimie na placu Pokoju zakwitają kasztany, a w sercach nareszcie zaczynamy odczuwać maj, to jest właściwy moment na rozmowy o miłości. Chcielibyśmy, aby tym razem okazją do rozważań o potędze ludzkich uczuć stało się oratorium „Dawid i Batszeba”.
Utwór, którego podstawą jest opowieść biblijna o miłości od pierwszego wejrzenia Dawida do Batszeby, to także historia zakazanego uczucia mężczyzny do zamężnej kobiety. Osobiste emocje przeplatają się tutaj z wydarzeniami politycznymi. Poznajemy konsekwencje nietrafnych decyzji, krzywdzących drugiego człowieka. Uniwersalizm poruszanych tematów sprawia, że historia Dawida i Batszeby jest w dzisiejszych czasach nadal aktualna. Fundamentalne kwestie etyki, winy i przebaczenia pojawiające się tutaj, w większej jak i mniejszej skali, dotyczą także nas, współczesnych ludzi. Oratorium miało swoją premierę w 2008 roku i od tego czasu spotyka się z dużym zainteresowaniem odbiorców.
Autorem muzyki jest Ståle Kleiberg kompozytor, profesor kompozycji w Norwegian University of Science and Technology w Trondheim w Norwegii. Libretto, w oparciu o II Księgę Samuela rozdziały 11 i 12 oraz Psalmy 8 i 52, napisała Jessica Gordon, muzyk i pisarka zarazem. Wykonawcami są polscy instrumentaliści – Orkiestra Kameralna Leopoldinum z Wrocławia oraz norwescy śpiewacy – chór katedralny Nidaros Vocalis z Trondheim pod kierunkiem dyrygent Vivianne Sydnes.
Bezpłatne wejściówki na koncert można odbierać w Kościele Pokoju w godzinach zwiedzania 9.00-13.00 oraz 15.00-18.00 oraz w kasie Świdnickiego Ośrodka Kultury.
Projekt pod nazwą „Oratorium Dawid i Batszeba w Polsce i w Norwegii” jest zrealizowany dzięki współpracy Wrocławia z norweskim miastem Trondheim. Został on dofinansowany w 90% z Funduszu Wymiany Kulturalnej w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.