Świdnickie Recenzje Muzyczne to projekt, który ma umożliwić fanom muzyki wpływ na repertuar koncertowy Świdnickiego Ośrodka Kultury. Do 12 marca można było składać propozycje w formie recenzji płyt. Spośród 20 zgłoszonych tekstów, jury wybrało 10 najlepszych, których autorzy otrzymają nagrody a na wskazanych przez nich wykonawców będzie można głosować między 27 marca a 6 kwietnia. Na podstawie wyników sondy zostanie zaplanowany repertuar ŚOK.
Poniżej prezentujemy fragmenty recenzji 10 najlepszych płyt 2016 roku według świdniczan. Szczegółowe informacje o głosowaniu oraz pełne recenzje i muzykę można znaleźć na stronie http://bit.ly/srm2017
Coma - 2005 YU55 (rock)
"Płyta jest niebanalnym eksperymentem muzycznym i w pełni okazałym odzwierciedleniem zawartej w nim opowieści. Panom z Łodzi udało się stworzyć wspaniałą historię pełną dobrej muzyki, świetnych riffów gitarowych, połączenia elektroniki z muzyką rockową i na dodatek genialnej warstwy tekstu pod postacią poezji Piotra Roguckiego." - Daria Błądzińska.
Evvolves - Mosses (alternatywa)
"Na swojej nowej płycie Evvolves bawią się i eksperymentują z brzmieniem. Nie boją się mieszać ze sobą stylistyk, tworząc dzieło
łączące post-punk wraz z dreampopem oraz shoegazem. Choć tego typu mieszanka nie wydaje się aż tak niezwykła, gdyż estetyki te płynnie się ze sobą łączą, to efekt końcowy jednak mnie powalił." - Jeremi Okniański.
Hunter - NieWolnOść (metal)
"Na płycie słychać dużo więcej Jelonka (skrzypce), Pit (gitara) daje kilka solowych popisów a głos Draka jest niesamowity: niekiedy słychać ten rockowy pazur, ciężar jak na przykład mocarny ryk zaczynający refren kawałka "RzeźNicki", ale jest też melodyjny, harmonijny, czasem też delikatny i nastrojowy." - Dawid Rawski.
KęKę - Trzecie Rzeczy (hip hop)
"W rapie najważniejszy jest przekaz i dzięki różnorodności materiału, na krążku każdy znajdzie coś dla siebie. Mnie osobiście "Trzecie Rzeczy" bardzo poruszają, ponieważ pokazują w dużej części moje życie, przez co bardzo łatwo jest mi zrozumieć przekaz i nauczyć się stawiać czoła codziennym "rzeczom"." - Kacper Kurzydło.
Luxtorpeda - Mywaswynas (rock)
"Są świetne gitarowe riffy w "Pozdrawiamy", "Iglo" czy "Księgowy", którego pierwsze takty od razu wpadają w głowę, i w którym dialog Litza-Hans został opanowany do perfekcji. Jest doskonała praca sekcji rytmicznej potwierdzająca zgranie zespołu. Są teksty odnoszące się do uzależnienia od technologii, bogactwa, czy domów bez miłości." - Piotr Bednarz.
Mietek Szcześniak - Nierówni (soul/pop)
"Sięgając po wiersze ks. Twardowskiego, Szcześniak pochyla się nad nimi z szacunkiem oraz docenia poezję duchownego za to, że jest lekka, a choć niełatwa, to też przyjemna. Artysta wyjaśnia, że to dlatego właśnie nadał jej formę rytmiczną – wręcz "słoneczną" – wykorzystując brazylijskie rytmy samby i bossa novy." - Helena Pietrzak.
Paweł Domagała - Opowiem Ci o mnie (piosenka aktorska)
"Zdolności muzyczne Pawła Domagały można było usłyszeć w serialu “Powiedz tak”, gdzie śpiewał i grał na gitarze. Jest to płyta oparta na prostocie, którą można porównać do tortu. Wpadające w ucho brzmienie, z cudownie zaakcentowaną gitarą akustyczną jest jak biszkopt, nadaje ciastu cały kształt." - Aleksandra Banasińska.
Sarius - I żyli krótko i szczęśliwie (hip hop)
"Technicznie Sarius jest jednym z najlepszych graczy na scenie. Na palcach dwóch rąk można wyliczyć raperów, którzy mogą konkurować z nim na gry słowne czy zabawę tempem. (...) Od strony produkcyjnej za płytę odpowiada współpracujący już wcześniej z Sariusem duet Voskowy. Wykorzystali całą gamę mrocznych sampli oraz odgrzebali brzmienia przywołujące na myśl przerażające sny." - Radosław Piechociński.
Szad Akrobata - Człowiek Duch (hip hop)
"Moje początkowe zdanie po tym, jak dotarły do mnie informacje o nowym albumie Szada brzmiało "stary wyjadacz, pewnie zatrzymał się na stylu poprzedniego albumu". Tak jednak nie jest. (...) Instrumentale, które stworzył Szur, komponują się bardzo dobrze i podobają się nawet słuchaczom, którzy gustują w nowoczesnych brzmieniach." - Arkadiusz Panek.
Taco Hemingway - Marmur (hip hop)
"Dla wielu osób to najbardziej wyczekiwany album 2016 roku. Nic w tym dziwnego, skoro młody raper z producencką pomocą Rumaka trzyma bardzo wysoki poziom i zyskuje szacunek coraz szerszego grona, nie tylko hiphopowych, słuchaczy. Na nowej płycie jego muzyka znowu bardzo szybko wpada w ucho, a wielowymiarowe teksty pozwalają przy "Marmurze" nieźle
się bawić." - Angelika Krynicka.
Szczegóły sondy będą dostępne od poniedziałku 27 marca na stronach www i Facebook Świdnickiego Ośrodka Kultury. Dołącz do wydarzenia na Facebooku i zaproś znajomych do wspólnego głosowania:
http://www.facebook.com/events/1859150144355181/