To pierwsze spotkanie samorządowców z posłami i senatorami, na którym wypracowany zostanie model współpracy. Na obrady zaproszeni zostali również starostowie powiatów: dzierżoniowskiego, kłodzkiego, świdnickiego, wałbrzyskiego i ząbkowickiego.
Jak powiedział Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy zamysł organizacji konwentu wywodzi się z obserwacji samorządowców i ich codziennej pracy.
Jednym z pomysłów było utworzenie grupy zakupowej przez samorządy i wypracowanie dużych upustów min. u dostawców energii, telekomunikacji, gazu.
Prezydent zadeklarował, że takie spotkania odbywać się będą raz na kwartał i będą na nich opracowywane wspólne projekty, które mają służyć optymalizacji działań i lepszej współpracy pomiędzy samorządami.
– W grupie jest siła. Przykłady innych samorządów pokazują, że kilka miast i gmin może uzyskać bardzo atrakcyjne ceny zakupu mediów, a to wprost przekłada się na nasze wydatki. Listę zainteresowanych będziemy jeszcze kompletować – dodaje prezydent Murdzek.
W trakcie Sudeckiego Konwentu dyskutowano również o problemach w finansowaniu oświaty oraz odzyskiwania VAT-u przez samorządy.
Parlamentarzyści, z rąk prezydenta Murdzka, otrzymali Kartę Świdnicką, przyjętą podczas II edycji Ogólnopolskiego Kongresu Regionów w Świdnicy. Karta Świdnicka ma na celu określenie właściwej roli samorządu terytorialnego w strukturze ustrojowej państwa. Jej integralną częścią jest lista postulatów, która zawiera szczegółowe propozycje i rozwiązania kierowane do ustawodawcy.
Na następnym posiedzeniu mają pojawić się już konkrety. Czas pokaże czy rzeczywiście działania Konwentu przyniosą wymierne korzyści dla "zwykłych zjadaczy chleba".