Przez ponad 4 lata, każdego roku w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku odwiedzały ją tysiące świdniczan i gości, którzy przyjeżdżali do naszej gminy. Tak jak to było ponad 2000 lat temu, tak i w tym roku przy żłóbku Jezusa obok Maryi, Józefa, Trzech Króli i pastuszków czuwać będą żywe zwierzęta. W ten wyjątkowy dzień szopa wypełni się żywymi zwierzętami: owcami, barankami, kucami. W dotychczasowej historii żywej szopki był też już osiołek i trzej królowie wjeżdżający na koniach- mówiła wójt gminy Świdnica podczas konferencji prasowej otwierającej tegoroczne obchody Świdnickiej Kolędy.
Wzorem lat ubiegłych punktem kulminacyjnym będzie inscenizacja teatralna w wykonaniu samorządowców gminy Świdnica. Łącznie na scenie zobaczymy 16 osób: radnych, kierowników i pracowników Urzędu Gminy.
W poprzednim roku wprowadziliśmy innowacyjne rozwiązanie, wzbogacając scenariusz inscenizacji o partie śpiewane. W tym roku będzie ich znacznie więcej. W tym roku inni samorządowcy wcielą się w jedne z głównych ról: Józefa, a także Heroda. Pojawią się także nowi odtwórcy nowotestamentowej historii narodzin Jezusa: Zachariasz. Tematem przewodnim inscenizacji pt. KRÓLÓW KRÓL, będzie nawiedzenie Elżbiety przez Maryję i spotkanie Heroda z Mędrcami.
Początek inscenizacji – niedziela 18 grudnia godz. 17.00
Tradycją Świdnickiej Kolędy są także wystawcy, reprezentujący Gminę Świdnica. Na uwagę zasługuje fakt, że tradycją bożonarodzeniową udało nam się zainteresować nie tylko nasze sołectwa, ale również młodzież. Dlatego też podczas jarmarku Nieformalna Grupa Działania Młodzieży z Grodziszcza prezentować będzie rękodzieło i ręcznie wykonane ozdoby świąteczne. Niejednokrotnie udowodnili, że chcieć to znaczy móc. Efektem ich współdziałania jest boisko do piłki plażowej, które od tego roku funkcjonuje już w Grodziszczu.
Nie zabranie także smakołyków, którymi każdego roku delektują się rzesze gości odwiedzających nasze stragany na dożynkach gminnych. Wśród nich wiele wypiekanych będzie z ekologicznych składników tj. mąka orkiszowa, serwowanych przez Koło Gospodyń z Bojanic. Będą również specjały prezentowane przez gospodarstwo agroturystyczne Katarzynka z Boleścina, Zespół Kądziołeczka z Lutomi, ozdoby wykonane przez świetlice środowiskową w Modliszowie. Przez cały okres jarmarku gminny domek wypełni 7 wystawców.
Na uwagę zasługuje fakt, że wystawcy z Gminy Świdnica mają już swoich wiernych klientów, którzy przychodzą każdego roku w okresie jarmarku bożonarodzeniowego na stoisko gminne i kupują świąteczne produkty.