- 4 lutego 2015 roku w Sejmie odbyła się dyskusja nad obywatelskim projektem ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw – mówi świdnicka posłanka Teresa Świło. – Proponowane zmiany mają na celu doprecyzowanie zapisów prawa budowlanego w zakresie regulacji odnoszących się do budownictwa na ogródkach działkowych oraz zabezpieczenie działkowców przed negatywnymi konsekwencjami dotychczasowych uchybień legislacyjnych, na które wskazano w orzeczeniu NSA ze stycznia ubiegłego roku.
Mówiąc bardzo prosto. Wprowadzenie w życie orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego wiązałoby się z nakazem rozbiórki wszystkich obiektów wybudowanych na działkach, które nie odpowiadają jego wykładni. Byłoby to wielkim kłopotem dla działkowców. Na szczęście parlamentarzyści zareagowali na czas.
W zmienionym projekcie ustawy zawarto regulacje, które dotyczą między innymi wprowadzenia definicji altany ogrodowej, legalizacji obiektów budowlanych wybudowanych na terenie rodzinnych ogrodów działkowych przed dniem wejścia w życie projektowanej ustawy; zaświadczeń potwierdzających zgodność wymiarów wybudowanej altany działkowej z wymaganiami określonymi w ustawie oraz postępowania w odniesieniu do obiektów budowlanych wybudowanych na terenach rodzinnych ogrodów działkowych przed dniem wejścia w życie ustawy.
- Proponowane zmiany mają na celu doprecyzowanie zapisów prawa budowlanego w zakresie regulacji odnoszących się do budownictwa na ogródkach działkowych oraz zabezpieczenie działkowców przed negatywnymi konsekwencjami dotychczasowych uchybień legislacyjnych, na które wskazano w orzeczeniu NSA, co jest związane z nową wykładnią przepisu dotyczącego definicji altany – mówi Teresa Świło.
Działkowiec za zalegalizowanie obiektów budowlanych nie będzie uiszczał żadnych opłat. W przypadku altan, w stosunku do których zostały wszczęte postępowania w sprawie wydania decyzji nakazującej rozbiórkę, postępowania takie będą umarzane. Natomiast tam, gdzie zapadła już ostateczna decyzja o rozbiórce, będzie ona wygaszona.
Projekt ustawy zakłada również wprowadzenie zaświadczeń, wydawanych na wniosek zainteresowanego, potwierdzających zgodność wybudowanej altany działkowej z przepisami prawa budowlanego. Organem zobowiązanym do wydania przedmiotowego zaświadczenia będzie zobowiązany właściwy organ nadzoru budowlanego.
Wprowadzone zmiany dotyczą 900 tysięcy działkowców w Polce.
Było to drugie czytanie przedmiotowej ustawy i w związku ze zgłoszonymi poprawkami podczas drugiego czytania, projekt ponownie trafi do Komisji Infrastruktury.