29 listopada w Zamku Książ odbędzie się bardzo ważne wydarzenie, które śmiało można określić pionierskim, to konferencja poświęcona turystyce wojennej, zorganizowana przez Lokalną Organizację Turystyczną Aglomeracja Wałbrzyska (LOT AW). Wydarzenie zbiega się z nadchodzącą 80. rocznicą zakończenia II wojny światowej, konferencja ma na celu wypracowanie nowego podejścia do prezentacji dziedzictwa historycznego regionu.
Właśnie z tej okazji dzisiaj, zorganizowana została konferencja prasowa, w której wzięło udział także Miasto Świebodzice, jako członek Lokalnej Organizacji Turystycznej.
Omówione zostały główne założenia tego wydarzenia. Wzięła w niej udział Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Aglomeracji Wałbrzyskiej i Zamku Książ, Pani Anna Żabska, dr Katarzyna Pawlak-Weiss z Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli oraz Artur Szałkowski, Specjalista ds. komunikacji i kontaktów międzynarodowych oraz Prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless na Zamku Książ w Wałbrzychu Mateusz Mykytyszyn i pracownik działu Muzealnego Zamku Książ.
Jak podkreśliła Prezes Anna Żabska w naszym regionie jest mnóstwo obiektów mających ścisły związek z holokaustem, o tych miejscach trzeba pamiętać, zachęcać do ich odwiedzania. Oczywiście ważna jest wiedza przekazywana w podręcznikach, ale należy ją uzupełniać poprzez wizyty w miejscach pamięci holokaustu. Trzeba uświadamiać, uczyć jak w takich obiektach należy się zachowywać, mowa tu o etycznych zachowaniach, szacunku do historii i przekazywania jej z pokolenia na pokolenie. Słusznie podkreśliła także Anna Żabska, że Zamek Książ powinien być nie tylko kojarzony ze Złotym Pociągiem.
Należy pamiętać, że w historii tego miejsca był też epizod, kiedy na Zamku, w podziemiach, działy się okropne rzeczy – mówiła Anna Żabska Prezes Zamku Książ w Wałbrzychu.
Podobóz Fürstenstein, wchodzący w skład Arbeitslager Riese, został założony na obrzeżach parku zamkowego w maju 1944 roku. Należy podkreślić, że w Świebodzicach znajdowały się filie obozów Gross-Rosen, których było w naszym mieście 4. Miała miejsce także akcja T4, gdzie mordowane były osoby chory psychicznie, niepełnosprawne, posiadające wady wrodzone.
Należy podkreślić, że patronat nad Konferencją pn. Pamięć i Turystyka Ślady II Wojny Światowej na Dolnym Śląsku objęła Polska Agencja Prasowa, w wydarzeniu tym aktywnie będzie uczestniczyło także Kuratorium Oświaty.
Już teraz gorąco zachęcamy mieszkańców Świebodzic i okolic do udziału w konferencji, temat nie jest łatwy, ale jakże bardzo ważny, o bardzo dokładne przekazanie wiedzy zadbają specjaliści w tej dziedzinie.
Informujemy, że na konferencję już dzisiaj można się zapisać, więcej informacji na fb Zamku Książ i Lot Aglomeracji Wałbrzyskiej.
Program przedstawia się następująco:
9:30-10:00 Rejestracja uczestników
10:00-10:15 Uroczyste otwarcie konferencji (przemówienia)
Sesja tematyczna II woja światowa na Dolnym śląsku
10:15-10:30 Obóz koncentracyjny Gross-Rosen jako element nazistowskiej polityki gospodarczej - dr hab. Dorota Sula – Muzeum Gross- Rosen
10:30 -10:45 Najważniejsze miejsca i zabytki militarne w regionie – Bogdan Rosicki Zamek Książ w Wałbrzychu
10:45-11:00 Trudne Dziedzictwo „Mauzoleum” Sława Janiszewska – Biblioteka pod Atlantami w Wałbrzychu
11:05-11:35 Przerwa kawowa
Panel dyskusyjny: Przyszłość turystyki wojennej
11:35-12:05
Moderator Wojciech Tumidalski – Polska Agencja Prasowa
Paneliści: dr Jan Szkudliński – Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Anna Czerwińska – Muzeum Żydów Polskich POLIN
Józef Krzyk – redaktor dzieje.pl
Sesja tematyczna Etyka Turystyki Wojennej
12:05-12:20 Groza wojny jako atrakcja turystyczna. Regionalne aspekty turystyki historyczno-wojennej – prof. dr hab. Urszula Jarecka – Zakład Teorii Kultury Instytutu Filozofii i Socjologii PAN
12:20-12:35 Wystąpienie przedstawiciela Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.